Başlangıç > DEVELOPMENT, KONUK YAZARLAR, MESLEKTEN, OPEN SOURCE > Açık Kaynak Kodu ve Etrafında Olanları Hissedebilmek (Konuk Yazar: Oğuz DAĞ)

Açık Kaynak Kodu ve Etrafında Olanları Hissedebilmek (Konuk Yazar: Oğuz DAĞ)

duke-n-friends.png“Yaşıyor bu, canlı, hissedebiliyorum… ”

Açık kaynak projelerde kod yazıyorsanız, bu projeleri kullanıp bulduğunuz bug’ları giriyorsanız, hepsinden önemlisi bu bug’ların çözüldüğünü görüp bunları hemen uyguluyorsanız, kullanacağınız en güzel cümle yukarıda yazdığım cümle olacaktır.

Evet açık kaynak projelerin çoğunluğu canlı birer organizma gibidir. Daha önce yazdığım “Kötü misal emsal olmaz mı?” isimli yazımda da belirttiğim gibi, açık kaynak proje sadece kodların açılması değildir. Bununla ilgili daha önce yaşanmış sadece kodlarını açarak açık kaynak dünyasının nimetlerinden yararlanmak isteyen bazı projeler çıkmış, aşı tutmamış ve talihsiz bir şekilde bu maceralar sona ermiştir. Bundan çıkarılan sonuç ise önemli olanın kodun kendisi olmadığı, etrafında oluşan kümenin aslında önemli olduğudur. Merkezde bulunan kodlayıcılar ve (varsa) konfigürasyon yöneticileri ile bunların etrafını saran aktif-kullanıcılar (proje ve sistem ile interaktif bir şekilde uğraşan dinamik kullanıcılar) açık kaynak topluluğu denilen canlı organizmayı oluştururlar. Bu canlı organizma bu elemanlardan herhangi birisinin yokluğunda tabir yerinde olursa kan kaybetmeye başlar, ve doğru tedavi uygulanmazsa, yaşamı sona erer. Bu nedenle, eğer açık kaynak bir uygulamaya karşı herhangi bir sempatiniz, bir ilginiz var ise; unutmayın açık kaynak topluluğun size de ihtiyacı olabilir ve siz de bu topluluğa katılabilirsiniz. Bunun için illa ki kod yazmanıza gerek yok (yazarak yardımcı olsanız iyi olur tabi ama), yazılan kodları kullanıp, topluluğa fikirlerinizi, yorumlarınızı dönmeniz dahi yeterli olacaktır.

Açık kaynak topluluğunun en güzel örneklerinden birisi “Hudson”dır. Aktif olarak yer aldığım bir topluluk olduğu için söylemiyorum, şu anda revaçta olan bir proje olduğu için de söylemiyorum, bence CruiseControl’den sonra onun tahtına oturabilecek bir Sürekli Entegrasyon aracı olduğu için de söylemiyorum. Forumlarına girdiğim için, bug report’larını okuduğum, kodlarını checkout edip inceledeğim için söylüyorum. Yani canlı olduğunu hissettiğim için söylüyorum. Arada geçen şu şekilde diyaloglar sanırım ne anlatmak istediğimi size daha iyi gösterecektir.

Kullanıcı : Hudson’ı çalıştırdım, herşey güzel ama X issue management portal ile entegrasyonuna dair herhangi bir şey göremedim.

Kodlayıcı : Evet henüz o konuya zaman ayıramadık, ama bize yardım etmek istersen, her tür yardımı kabul ederiz.

Kullanıcı : Olur, kodları alayım, bakalım ne yapabiliriz.

Bunu okuyunca dahi ruhu hissedebilirsiniz.

Daha önce defalarca belirttiğim gibi her ne kadar açık kaynak projeler, ileride büyük abileri tarafından farkedilip alınsalar da, gelişim ve olgunlaşma süreçlerinde tamamen paylaşımcı ve ortak bir ruh ile götürülmesi ve maddi çıkarların düşünülmemesi gereken projelerdir. Çünkü ancak bu ruh ile davranılırsa başarı gelir. Umarım açık kaynak topluluğuna adım atmanızda bir zerre olsa yardımım dokunur.

Oğuz DAĞ
http://ozidethonjava.blogspot.com/

Reklamlar
 1. Kasım 25, 2007, 2:53 am

  Selam Oğuz Abi,

  Öncelikle uzun zamandr ne yapsam da bu blogun sessizliğini bozsam diye düşünürken bu güzel blog yazınla imdadıma yetştiğin için çok teşekkür ediyorum.

  Yazıyı bloguma koymak için senden alıp ilk okuduğumda Yaşıyor bu, canlı, hissedebiliyorum… ” cümlendeki o sıcaklığı hissettim. Gerçekten de birşeylerin parçası olmak iyi işlerin altına imza atmak iyi işlerin içinde yer almak ve birşeylere değer katan adam olmak bu hayatta tadabileceğimiz en büyük zevklerden biri ve Open Source dünyası bu iş için biçilmiş kaftan.

  Geçtiğimiz hafta Ceturk olarak Hasan Tonguç Yılmaz ile bilikte düzenlediğimiz Oracle seminerinde Tonguç Abi “içinizde Open source bir projede committer olan var mı diye sorduğunda” ürkütücü bir sessizlik olmuştu salonda. Çoğumuz Open Source dünyasının nimetlerinden ve güzelliklerinden habersiz bir şekilde yaşıyoruz.

  Bundan haberdar olanlar,bu güzelliği fark edenler zaten bir şekilde fark ediliyor ve fark yaratıyor…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: