Başlangıç > GÜNLÜK > AQUAFOLD ‘DAN OPEN SOURCE ‘A DESTEK

AQUAFOLD ‘DAN OPEN SOURCE ‘A DESTEK

ads_front_logo.jpgSon günlerde etrafımızda yaşanan ve bizi bir hayli efkarlandıran Anti-Open Source (Open Source ürünleri rafa kaldırmak gibi) hareketlere inat arada güzel gelişmeler de olmuyor değil . Siz de eğer hala “Yahu bu open source dedikleri ne olaki ?” diye soru işaretleri arasında kayboluyorsanız Bizim Gözümüzden Açık Kaynak başlıklı yazı tam size göre. Yazının devamını okumadan önce bu yazıyı okumakta fayda var !

Açık Kaynak konusuna hafifçe değinerek girişi yaptıktan sonra sıra geldi asıl konuya. Bildiğiniz üzere daha önceki yazılarımda Aquafold firmasından ve severek kullandığım veritabanı yönetim aracı Aqua Data Studio ‘dan bahsetmiştim. Bu ürünü hem işte hem de evde sürekli kullanıyorum. (Hatta Kurumsal Krediler projesindeki ekip arkdaşlarıma da zorla kullandırtıyorum. ) ADS ‘nin menülerine aşina olduğum için TOAD menüleri arasında gezinmekten daha efektif geliyor bana ADS ile çalışmak.

Geçtiğimiz günlerde ADS ‘nin 6.5 Release Candiate 1 sürümü yayınlandı. Bu sürümden lisanslı kullanıcılar herhangi bir ek ücret vermeden faydalanabiliyorlar. Ürünün lisanslı kullanıcısı olmama rağmen e-posta ile gelen bilgilendirme metninde beni aşağıda yazanlar daha çok sevindirdi:

To show our gratitude to the Open Source community and the great benefit they have provided to the world, we are also announcing a new licensing policy which provides no-cost licenses to developers of Open Source Software. All qualified Open Source Software developers may apply for no-cost licenses by contacting me directly. Qualifications for OSSD licenses may be reviewed here … http://www.aquafold.com/opensourcedeveloper-qual.html

Yukarıda da belirtildiği üzere eğer siz de açık kaynak kodlu bir projenin parçasıysanız bu güzel araçtan ücretsiz olarak faydalanabileceksiniz. Açık kaynak dünyası için çok güzel bir jest çünkü ADS ciddi manada hızla yol kat eden bir ürün. ADS ‘nin nasıl bir yol kat ettiğini buradaki yeni özellikler listesinden görebilirsiniz. Özellikle SVN ve CVS desteği benim çok hoşuma gitti. Daha önce de bahsetmiştim; buradaki özelliklerin çoğu mail grubundaki kullanıcıların istekleri doğrultusunda ortaya çıktı. Proje lideri John gelen istekleri sıraya koyarak bir future list oluşturup uygulamayı sürekli güncelliyor.

Eğer ADS ‘nin son halini denemek isterseniz buradan ufak bir tüyoyu sizlerle paylaşayım. Download sayfasına gittiğinizde en son olarak 6.4.92 sürümün göreceksiniz. Bu sürümü indirip kulumu yaptıktan sonra buradaki sayfaya gidip öncelikle ads-6.4.93-patch.zip yamasını indirin ve zip dosyasının içindekileri kurulumu yaptığınız dizindeki lib klasörüne kopyalayın. (Var olan dosyaların üstüne yazın) Ardından da ads-6.4.93_10.jar jar dosyasını indirip adını ads.jar olarak değiştirin ve lib klasöründeki ads.jar dosyasının üstüne yazın. Artık ADS ‘niz en güncel haline gelmiş oldu. Yeni eklenen özellikler mail grubunda kullanıcılarla hemen paylaşılıyor ve bulunan hatlar bu şekildeki sürüm güncellemeleriyle gideriliyor. En güncel sürümler e-mail grubunda paylaşılıp test edildiği için ana download sayfasında görme şansınız yok.

Aquafold firması ürün geliştirmedeki akıllı vizyonunu lisanslamada göstermiş oldu. Görüldüğü üzere dünyanın bir tarafında birileri her geçen gün açık kaynağın önemini daha çok anlarken yada anlamaya başlarken , bizde de birileri elindeki tıkır tıkır çalışan open source uygulamaları bir kenara bırakıp , donanım canavarı paralı ürünlere yöneliyor.

Buradan önemli bir mesaj da öğrenci arkadaşlara var: Şu sıralarda bitirme ve ara proje teklifi verme telaşındaysanız mutlaka açık kaynak kodlu projelere bir bakın derim. Apache.org ,Codeplex, Tigris.org , Sourceforge.net vb. siteler size mutlaka bir fikir verecektir. (Outlook tarzında bir JIRA client yazmak hoş olabilir) Okullarımız zaten Micisoft ‘un akademik lansmanlarına teslim olmuş durumda. Öğrencileri Open Source konusunda bilinçlendirecek akademisyenler de ne yazıkki yok. O nedenle sizlerin bu tip projelerle hocalarınıza “Vay be neler varmış” dedirtmeniz gerekebilir. Bu bilince erken yaşta erişmek önemli. Aksi halde iş hayatına atılınca atalarınızın şu sözünü sık sık hatırlamak durumunda kalabilirsiniz: Open Source girmeyen şirkete ya Micisoft girer ya Aybiem…

Reklamlar
Kategoriler:GÜNLÜK
  1. Ekim 1, 2007, 3:10 pm

    güzel bir davranış (: söz güzelmiş bu arada 🙂

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: