Başlangıç > DATABASE, DEVELOPMENT, GÜNLÜK, HABERLER, J2EE, JAVA, MICROSOFT > SQL SERVER JDBC DRIVER 1.2 CTP

SQL SERVER JDBC DRIVER 1.2 CTP

Geçtiğimiz ay Microsoft SQL Server için Type 4 özelliklerini sağlayan yeni JDBC sürücüsünün 1.2 sürümünü yayınladı. Yayınlanan bu sürücü hem SQL Server 2005 hem de 2000 sürümüyle uyumlu olarak çalışabilen bu yeni sürücü JDBC 3.0 spesifikasyonunyla tamamen uyumlu olarak hazırlanmış.

Sürücünün Type 4 özelliklerini sağlaması performans konusunda ciddi avantajlar getirecektir. Pure Java Driver yada Thin Driver denilen bu tipteki sürücüler istemcilerden (yazdığımız Java uygulamalarından) gelen JDBC çağrılarını DBMS ‘in anlayacağı şekilde network çağrılarına çevirerek veritabanına doğrudan erişim sağlar. Arada database middleware olmadığı için de diğer sürücülere göre daha hızlı çalışır. (Ne kadar az katman o kadar çok performans) Özellikle intranet uygulamalarında bu tip bir sürücüyü tercih etmek avantajlı olacaktır diye düşünüyorum.(Tabi ne kadar az katman o kadar az kontrol ?? Ondan ötürü kullanım öncesi iyi bir analiz şart.)

Bu sürücü ile uygulama geliştirmek için JDK 1.4 veya daha ileri bir sürümünün makinanızda kurulu olması gerekiyor. Yapılan açıklamalara göre BEA WebLogic, IBM WebSphere, JBoss, and SunBu gibi uygulama sunucuları ile sürücünün sorunsuzca çalıştığı görülmüş. Ama her Microsoft ürününe olduğu gibi bu sürücüye de şüpheyle yaklaşıp kendim de denedim ve ben de SQL Server 2005 Enterprise Edition üzerinde önceden yazdığım ufak uygulamayı sorunsuzca çalıştırdım . Fakat bu herşeyin yolunda olduğu anlamına gelmiyor elbette. Bu adresteki gibi stored proc. içerisinde geçici tablo kullandıklarında sorun yaşayanlar da var. (Final sürümüne ulaşmadan kritik uygulamalarda Mcirosoft ürünlerini kullanmayı Microsoft çalışanları da tavsiye etmiyorlar.)

Bu ücretsiz sürücü ile sağlanan Adaptive Buffering ve SSL Encription gibi özelliklerden uygulamalarınızda faydalanmak isterseniz mutlaka bir test sürüşü yapmalısınız. Adaptive Buffering özelliği sayesinde büyük boyutlu verilerle yaşadığınız performans darboğazlarını aşabilme şansınız var.

Aslında JDBC Type 4 sürücülere çoğumuz büyük umutlar bağlamıştık ama nedense DBMS üreticileri bu konuda beklenen çevikliği gösteremediler. Fakat Microsoft herkesten hızlı davranıp Type 4 sürücüsünü herkesten önce çıkarmıştı. Hatta JDBC-TR mail grubunda bunun önemli bir şirket stratejisi olduğunu daha doğru güzel bir Microsoft Uyanıklığı örneği olduğunu konuşmuştuk.

Yazının sonuna Type 4 sürücülerle ilgili iki tane kısa ve öz yazıyı ekledim. Özellikle de devx.com ‘daki yazıya göz atmanız sürücü seçimi sırasında doğru kararı almanızda faydalı olacaktır.

Şimdilik benden bu kadar. Yaşadığım bir dolu aksilikten sonra blogumu güncellemeye kaldığım yerden devam ediyorum. İlerleyen zamanlarda özellikle de üzerinde çalıştığım Test Driven Development ve Unit Testing konularında keyifli paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım.

Types of JDBC technology drivers
JDBC Drivers: How Do You Know What You Need?
Microsoft SQL Server 2005 JDBC Driver 1.2 Community Technology Preview August 2007

Reklamlar
 1. Eylül 26, 2007, 12:42 pm

  Selam İbrahim,

  SQL Server’a JDBC üzerinden bağlanma konusunda Microsoft’un driver’ını hiç tavsiye etmem. Eski versiyonlarında büyük sorunlar yaşamıştık. Yeni versiyonda farklı bir durum olacağını sanmıyorum çünkü pek kullanan yok microsoft’un driverlarını. Kullanan olmayınca da ürün stabil bir hale gelemiyor.

  Zaten bu konudaki boşluğu bir açık kaynak driver olan jtds (http://jtds.sourceforge.net) doldurdu. Yaklaşık 3-4 sene evvel bir projede microsoftun driver’ını kullanalım dedik başımıza gelmeyen kalmadı. Ardından beta versiyonundayken jtds’i keşfettik de işimiz görüldü. Şu an hala o sistem jtds’in beta versiyonu ile sorunsuz çalışmakta.

  Java’nın kuyusuna Microsoft’un uzattığı iple inilmez. Atasözü gibi oldu 🙂

 2. Eylül 26, 2007, 2:02 pm

  Selam Mustafa Abi;

  Paylaştığın bu anti-pattern için çok teşekkürler. Ürünler konusunda kullanıcı deneyimi (doğru değerlendirildiğinde) bence çok önemli.Çünkü üreticilere göre yaptıkları ürünler hep sorunsuz ve bir numara oluyor !!!!

  Bu yorumun aklıma bu güzel yazıyı getirdi:
  A review of supported databases (JIRA)

  Java’nın kuyusuna Microsoft’un uzattığı iple inilmez gerçekten de atasözü gibi olmuş.
  Zaten bizi de şaşırtan Microsoft ‘un JDBC gibi bir alanda herkesten daha hevesli davranmasıydı.

  Burada driver seçiminde bence en önemli kriter yapacağınız işin detayları.
  Eğer diyorsanız ki ben SQL Server 2005 ‘in lisansına bir dolu para verdim ve bu DBMS sürümüne ait yeni özellikleri sonuna kadar kullancağım: O zaman vendor tarafından üretilen yada sunulan sürücüyü kullanmak daha iyi olabilir.

  jtds sürücüsünü ben de ara projemde kullanmıştım. Hem Sybase hem de SQL Server 2000 üreinde sorunsuzca projemi test edebilmiştim.

  Yine aynı şekilde severek kullandığım ve kullandırttığım Aqua data Studio ‘da jtds ‘i tercih ediyor.

  Kolay gelsin.

 3. Eylül 26, 2007, 4:54 pm

  bende diyorum nerede bu adam 🙂 özletme kendini abi yazılarını bekliyoruz 🙂

 4. Haziran 23, 2008, 11:02 am

  hımmm

 5. ali
  Kasım 4, 2008, 11:43 am

  güzel

 1. Mayıs 7, 2008, 2:30 am
 2. Mayıs 18, 2008, 1:26 am
 3. Haziran 12, 2008, 3:28 am
 4. Ağustos 17, 2008, 11:16 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: