Başlangıç > BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ, DATABASE, DEVELOPMENT, GÜNLÜK, HABERLER, J2EE, JAVA, KARİYER, MERCEK ALTI, MESLEKTEN > KARİYERİNİZE TURKCELL ‘DE YÖN VERMEYE NE DERSİNİZ?

KARİYERİNİZE TURKCELL ‘DE YÖN VERMEYE NE DERSİNİZ?

turkcell_oracle1.jpgDaha önce blogumda IBM ve Microsoft ‘taki yaz okulu ve staj çalışmalarından bahsetmiş ve bunların önemini vurgulamıştım. Bu sırada çok önemli bir çalışmayı atladığımı fark ettim ve geç de olsa yolun başındaki arkadaşlara yol göstermesi açısından bu konuyu bloguma taşımaya karar verdim.
Turkcell ‘de son senelerde yoğun bir emek harcanarak R&D Software Development ekibine stajyer arkadaşlar alınıp , eğitilerek kariyerlerinde önemli bir adım atmaları sağlanıyor.

Eğer bu süreci yeterince iyi bir şekilde değerlendirirseniz kariyerinize Turkcell ‘de devam etme şansınız da var. Şöyleki staj döneminden sonra part-time çalışma şansına ardından da okul bitiminde full-time çalışma şansına sahip olabilirsiniz.

Her yılın Temmuz ayında başlayan ve Eylül ayının sonunda biten 3 aylık bir süreci kapsıyor bu staj dönemi. Burada 3 ay staj yapmak zorunlu. Yani yoğun ve ciddi bir staj dönemine hazırlıklı olun. Elbette bu dönem sonunda da kolay kolay hiçbir yerde elde edemeyeceğiniz bir bilgi birikimine sahip oluyorsunuz.

Staj döneminiz Turkcell ‘in kullandığı teknolojilere bağlı olarak Oracle ve Java ağırlı bir çalışma dönemini kapsıyor. Bu konularda üç aylık bir dönemi kapsayan teori ve uygulamayı birarada bulabileceğiniz bir staj dönemi geçiriyorsunuz. Burada Turkcell ve Oracle kelimelerini yanyana görmek sizlere birisini çağrıştırdı mı?

Evet bildiniz Hasan Tonguç YILMAZ. Eğer bu staj sürecine dahil olursanız Hasan Tonguç YILMAZ ile birlikte çalışma ve kendisinin deneyimlerinden faydalanma şansına da sahip olacaksınız. Kendisini tanıyanlar ve blogunu takip edenler Tonguç Abi ‘nin engin Oracle bilgisini sadece kendi işi için kullanmayıp etrafındaki kişilere çeşitli yollarla (forumlar,e-mail grupları , blog yazıları vb. ) paylaştığını bilirler. (O nedenle benim gözümde pek çok Oracle uzmanından daha değerlidir.)

Burada en önemli nokta paylaşımın ve iletişimin staj döneminden sonra da devam etmesi. Açıkcası benim öğrenciyken en çok imrendiğim ve başımı taşlara vurmama sebep olan nokta bu olmuştu. (Tonuguç Abi ‘nin Oracle Cost-Based Optimization çalıştayında stajyerlerine ne kadar çok değer verdiğini ve ne kadar çok şey kattığını görünce kıskanmadım desem yalan olur.)

Yazının başında da belirttiğim gibi şu anda staj süreci sürüyor. Bir sonraki alımlar seneye yapılacak ama şimdiden hazırlık yapmakta fayda var. Bu blog yazısına özel bir kaç da tüyo vereyim. Eğer Turkcell ‘deki bu staj sürecine kabul edilmek istiyorsanız önünüzdeki bu eğitim öğretim yılını çok iyi değerlendirin ve SQL, PL/SQL, APEX, JAVA konularına ağrılık verin. Bu noktada yapabileceğiniz en faydalı şey ara projenizi veya diğer derslerden aldığınız projeleri bu teknolojileri kullanarak gerçekleştirmek olacaktır.

Bu teknolojilerle ilgili olarak Oracle ‘ın sitesinde fazlasıyla kaynak mevcut. Ama ben yine de APEX (Application Express) ile yeni tanışacak olanların bu yazıya ve Oracle ile yeni tanışacak olanların da bu yazıya bakmalarını önereceğim. Turkcell ‘deki bu staj süreci ile ilgili olarak Hasan Tonguç Yılmaz ‘ın blogunda yazdığı bu yazıya bakmak da faydalı olacaktır. Yine aynı şekilde staj süreci hakkında bilgi alabileceğiniz diğer bir kaynak da şu anda hala stajyer olarak Turkcell ‘de bulunan Bilal Hatipoğlu ‘nun Blogu. Bilal gerçekten de çok yalın ve anlaşılır bir dille bu süreci ve öğrendiklerini bloguna taşımış. (Bu güzel paylaşımından ötürü Bilal ‘i tebrik ediyorum.)

Umarım bu blog yazısı öğrenci arkadaşlar için motive edici ve yol gösterici olur. Bu yıl içerisinde gereken çabayı gösterip yazıda bahsi geçen teknolojilere odaklanarak seneye siz de Turkcell ‘de stajyer olmaya ve kariyerinize yön vermeye ne dersiniz?

Reklamlar
  1. Eylül 7, 2007, 12:01 pm

    Bu sürecin içerisinde bulunan birisi olarak öncelikle Hasan Tonguç Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum.
    Oracle ve Java üzerine uzmanlaşmak isteyen arkadaşların bu programın eleme sürecine kesinlikle katılmalarını tavsiye ediyorum.
    3. sınıftayken başladığım bu yarış bana pek çok tecrübe ve bilgi birikimi kazandırdı ve kazandırmaya deam ediyor. Bu konuda Turkcell e teşekkür ederim.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: