Başlangıç > .NET, DEVELOPMENT, GÜNLÜK, MERCEK ALTI, MESLEKTEN, MICROSOFT, PLUGIN, SVN, TOOLS, VISUAL STUDIO > VISUALSVN – Subversion Plugin For Visual Studio

VISUALSVN – Subversion Plugin For Visual Studio

vssvn.pngSanırım başlıkta Visual ile başlayan bir sözcük blogumu takip eden görmek .NETci arkadaşlarımızı mutlu etmiştir. Dünkü Eclipse yazısından sonra bugün de Visual Studio için bir eklentiden bahsetmeye karar verdim.

Uygulama geliştirirken özellikle de takım halinde çalışıyorsak Version Control (yada Source Control yada Revision Control) dediğimiz kaynak kodlarımızı bir havuzda (repository) toplayarak bunların yönetilmesini sağlayan bir sisteme mutlaka ihtiyaç duyarız. (Yönetmek: Senkronizayon, aynı dosya üzerinde birlikte çalışma ,değişiklikleri geriye alma vb.)

Bu iş için son zamanlarda popülerliği gitgide artan (Neredeyse CVS ‘i unutturacak bizlere) SVN (SubVersioN) sistemini kullanabilirsiniz.

Bundan bir kaç ay evvel Visual Source Safe ile ilgili ufak bir araştırma yaparken Visual Source Safe ‘in Eclipse ile birlikte de kullanılabileceğini görmüştüm. Malumunuz Visual Source Safe kurulumu yaptığınızda kendisini Visual Studio ‘ya entegre eder ve projelerinizi Source Safe içinde saklamanıza ve yönetmenize imkan tanır. İşte Visual Source Safe ‘i Eclipse ortamında da kullanabilmek için de VSS Plugin adlı open-source bir uygulama geliştirmişler. Hatta o zamanlar IDE ‘ye para vermeyip Source Control ‘e (VSS ‘ye) kim para verir diye düşünmüştüm. (Hala da düşünüyorum?)

Bu yazıya konu olan uygulama ise bir Eclipse eklentisi değil Visual Studio eklentisi. Bu eklenti sayesinde SVN ‘i .NET uygulamalarınızın kaynak kodlarını yönetmek için kullanabilirsiniz. Elbette bu uygulama da ücretli. (Ücretli bir ürüne ücretsiz bir eklenti yazıldığı nerede görülmüş 🙂 ) Fakat lisans ücretleri gayet uygun. Elbetteki Visual Source Safe kadar kompleks ve gelişmiş bir ürün değil fakat Visual Studio ‘ya verdiğiniz linsans ücretinin üstüne bir de Visual Source Safe ücreti eklemek istemiyorsanız tercih edilebilir ve gayet de iyi iş görecektir.

Bu yazıyı yazmadan evvel sabah ufak ben de bir deneme yaptım. Eğer sizler de denemek isterseniz buradan 30 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz. Ayrıca buradaki adresten VisualSVN ‘e ait dokümantasyonu indirip anlatılanları adım adım uygulamak faydalı olacaktır. (24 sayfalık gayet güzel ve sıkmayan bir döküman hazırlamışlar.) Sizlere tavsiyem SVN ile çalışacaksanız Tortoise SVN ‘i indirip kurun. (Windows platformunda olduğunuzu varsayıyorum.) Bu sayede dosya sisteminiz üzerinde bu güzel shell eklentisi ile hızlıca işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kurulumdan sonra boş bir dizin yaratın ve sağ tıklayarak Create Repository komutunu çalıştırın. Bir sonraki adımda VisaulSVN eklentisini de kurun ve Visaul Studio ‘ya eklenen VisualSVN menüsünden repository’e bağlanın (file:///D:/SVN şeklinde) Bundan sonra dökümandaki yönergeleri takip ederek VisualSVN ile kolaylıkla çalışabilirsiniz.

Eğer Microsoft ‘a elimizi verdik kolumuzu nasıl kurtarırız diye düşünüyorsanız bu gibi farklı uygulamalara şans tanımak ve  ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa bu tarz ürünleri kullanmak maliyetlerinizi düşürecektir. Şimdilik benden bu kadar. Sağlıcakla kalın…

Reklamlar
  1. Ağustos 10, 2007, 1:28 pm

    Şu microsoft nerden para kazanacağını çok iyi biliyor ya 🙂

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: