Başlangıç > GÜNLÜK, HABERLER, MERCEK ALTI, MICROSOFT, TOOLS > MICROSOFT OFFICE OUTLOOK CONNECTOR BETA

MICROSOFT OFFICE OUTLOOK CONNECTOR BETA

connector_beta.jpgGeçen hafta cumartesi günü e-posta ile gönderilen Microsoft Download Notifications aracılığı ile haberdar olduğum Microsoft Office Outlook Connector Beta ‘yı bu haftaiçi hem işte hem de evde deneme fırsatı buldum. (Deneme sürecini biraz uzatmış olmalıyım ki Outlook Connector ile ilgili yazılar diğer bloglardaki yerini çoktan aldı.)

Outlook Connector nedir diyenler için ürünün tanımını Microsoft şu şekilde yapıyor:

With Microsoft Office Outlook Connector Beta, you can use Microsoft
Office Outlook 2003 or Microsoft Office Outlook 2007 to access and manage your
Microsoft Windows Live Hotmail or Microsoft Office Live Mail accounts,
including e-mail messages and contacts, for free.

Yani Office Outlook 2003 veya 2007 kullanıcısı iseniz (İndirebilmek için geçerli bir lisansınız olmalı ) Microsoft tarafından verilen web tabanlı e-posta hizmeti Hotmail (Windos Live Hotmail) hesabınıza Outlook ile erişebilirsiniz. Bildiğiniz gibi önceden Outlook ile sadece ücretli Hotmail hesaplarına erişilebiliniyordu.

Aslında Outlook Connector alternatifsiz bir ürün değil. Mesela Microsoft ‘un bu işi yapan Live Mail Desktop ürünü vardı. Hatta duyar duymaz indirip denemiştim. Live ürün ailesinin klasik sorunu olan sistem kaynağı sömürme sorunu bu üründe de olduğu için sistemimden bir an evvel uzaklaştırmıştım. Ayrıca sırf Hotmail hesabıma erişim için Outlook ‘un yanında başka bir ürün daha kullanmak işime gelmemişti.

Sonra arkadaşım Erhan blogundaki bu yazıda Thunderbird ile bu işi nasıl yapcağımızı anlattı. Ama bir türlü doğru ayarı yapmadığım için sunucuya erişemedim. (Nedense yazıdaki aynı adımları takip etmeme rağmen yanlış sunucuya bağlanmaya çalışıyordu) Yine aynı şekilde iş yerinde Mozilla ürün ailesiyle (Thunderbird,firefox vb.) internete erişimde problem yaşadığımdan bu sevdadan da vazgeçmiştim. (Meselenin proxy ayarlarından olduğunu anlamam biraz vakit aldı)

Şimdi Outlook Connector ile Hotmail hesabımdaki postalarımı okuyuyorum. Ürünün en çok hoşuma giden özelliği ise sağ alt köşedeki server status alanında Mail Storage bilgisini göstermesi. Bir de downlaod mode özelliği sayesinde e-postalarınızın ister tamamını isterseniz de sadece başlıklarını inderebiliyorsunuz. (Downlaod Headers and Then Full Items, Download Full Items, Downlaod Headers) . Bu özellik sayesinde şu zamana kadar Hotmail sunucunuzda biriken postalarınızın tüm içeriğini indirme derdinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Ürünün en sıkıntılı yanı ise beta aşamasındaki her Microsoft ürününden alıştığımız kitlenmeler. Özellikle de Outlook açıldıktan bir kaç saniye sonra sunucuya bağlanırken Outlook ‘u kullanılamaz hale getirebiliyor.

Microsoft ‘un bu tip bir ürünü neden piyasaya sürdüğünü düşündüğümde aklıma E-POSTA SAVAŞLARI ‘nda kendi yerini biraz daha güçlendirme amacı geliyor. Malum GMail ile bu gibi dertlerden uzak bir şekilde her türlü e-posta istemcisi ile e-postalarımızı okuyup, yazabiliyoruz. Microsoft da hem Office ailesinin hem de Hotmail ‘in kullanımını yaygınlaştırmak için bu plug-in ‘i çıkarmış olmalı.

Ürünü denemek isteyenler buradan indirebilirler. Şimdilik benden bu kadar. Sağlıcakla kalın…

Reklamlar
 1. Temmuz 30, 2007, 9:19 am

  güzel bir hizmet denemek lazım 🙂 sağol ibrahim abi

 2. Temmuz 30, 2007, 10:44 am

  Bunun için yeni bir ürün çıkartacağına Hotmail’e ücretsiz pop3 hizmeti sunsa ya 🙂

 3. Temmuz 30, 2007, 12:26 pm

  @eburhan: Zaten bir süre sonra ücretli e-mail olayı sona erecektir diye düşünüyorum. Gmail zaten ortalığı sildi süpürdü. Her ne kadar Hotmail yeni özellikleriyle web tabanlı outlook kıvamına da gelse o berbat arayüzü (loading loading loading) ile pek de iyi yerlere gelemeyecektir.

  Kolay gelsin.

 4. turgay
  Ağustos 11, 2007, 4:21 pm

  Ben bi turlıu beceremedim email alamıyorum 😦

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: