[SOA]CILAR ve [ANTI-SOA]CILAR

soa.jpg

Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü IBM ve Ceturk iş birliği ile keyifli bir SOA semineri düzenlemiştik. Seminere ait sunumu indirmek için Arden AGOPYAN ‘ın blogunu ziyaret edebilirsiniz. Bu yazıyı da sadece seminer sunumunu paylaşmak için yazacaktım ama konuyu bu kadar yüzeysel bırakmaya içim el vermedi.

SOA ‘ya karşı olan ilgim ben daha öğrenciyken okulumzda gerçekleştirilen Ulusal Yazılım Mimarileri Konferansı ‘a katıldığım bir sunumda başlamıştı. (Daha öğrenciyken dediğime bakmayın çok uzun zaman olmadı öğrenciliğimi sonlandıralı.) Konuşmacı olarak gelen kişi (Prof Dr. M. Naci Akkök) her ne kadar Oracle çalışanı (Chief Architect) olsa da seminer boyunca sık sık IBM ‘den ve SOA ile IBM arasındaki bağdan bahsetti durdu. Bir Oracle çalışanının bu kadar çok IBM ‘den bahsetmesi garibime gitmişti açıkcası. (Bu arada seminerin konusu: “A Practical and Methodical Interpretation of the Service-Oriented Architecture” idi)

Zamanla işin içine girdikçe IBM ‘in SOA alanındaki çalışmalarına ben de şahit oldum. Oracle adına bizlere SOA anlatmaya gelen kişi Oracle ‘ın bu alandaki ürünlerden ve SOA yaklaşımından da bahsetmişti ve o zamanlar anlattığı konuları anlamak bir hayli güçtü benim için. (Sadece benim için değil şu anki patronum Semih Çetin için de anlatılanlarda gariplikler ve anlaşılması güç noktalar vardı ki kendisi de sık sık sunumu bölüp hararetli sorular sormuştu.) Sunumda binlerce parçadan oluşan bir sisteme ait bir resim gösterildi ve SOA budur dendi. (Resimdeki parçaları seminerden 2 saat sonra yavaş yavaş çözmeye başlamıştım.) Güya iş akışını ve süreçleri basitleştiren SOA , o resmi gördükten sonra bana çok karmaşık birşeymiş gibi gelmişti.

Şimdilerde ise dahil olduğum projede Servis Yönelimli Mimari ‘yi (Service Oriented Architecture) elimizden geldiğince uygulamaya çalışıyoruz ve böylesine büyük bir projede ciddi manada faydasını görüyoruz. Hatta bazen tembellik edip “Kesin bunun servisini birisi yazmıştır” diyerekten ilgili işlemi yapacak servisi bulma çabasına giriyoruz. (Aslında tembellikten değil sadece projedeki kod tekrarını önlemek için) Yada başka birisinin üzerinde çalıştığı modül ile ilgili işlem yapmamız gerekiyorsa kendisine ihtiyacımızı anlatıp bize bir servis yazmasını istiyoruz (Yani gidip yüzlerce sayfalık o modüle ait dokümanı oturup okumuyoruz) Kısacası biz SOA ‘yı seviyoruz ve kullanıyoruz.

Fakat bunlar benim kişisel görüşlerim. Yani bir yandan birileri SOA ‘ya hayranlık duyarken birileri de SOA Facts yazısındaki gibi işin dalgasını geçebiliyor. Sanırım her yeni teknoloji (Hatta SOA ‘nın yeni bir yaklaşım olup olmadığı konusunda da tartışmalar var ) bizlere kutuplaşmak için bahane oluyor. Kim o teknolojiyi adam gibi kullanmayı becerebiliyorsa onu yerlere göklere sığdıramıyor ve ondan bir “SILVER BULLET” gibi bahsediyor. Bu kadar çok fanatiklikten rahatsız olanlar da hemen karşıt bir cephe oluşturuyorlar. Anlayacağınız şu anda ciddi bir SOA ve ANTI-SOA kutuplaşması yaşanıyor.

Burada suçlu olan elbette teknoloji değil. Yani birileri onu efektif bir şekilde kullanamıyorsa yada kullanmaması gereken bir durumda kullanmaya kalkıyorsa ve başarısız oluyorsa burada suç tamamen o kişe aittir. Öte yandan her zaman yaptığımız gibi SOA ‘yı ölümsüzlüğün formülü olarak görmeyi de doğru bulmuyorum. Hele de Yazılım Mühendisliği gibi bir alanda birşeyleri bu kadar sıkı savunmak bana pek de akıllıca gelmiyor. (Tabi bu işten para kazanıyorsanız durum değişir ??) Yazılım Mühendisliği anlanında “işte en iyisi budur” denen kavramlar bir süre sonra herşeyin suçlusu olarak gösterilebiliyor. Bu kadar çok kavramın türemesini bazı kişiler Yazılım Mühendisliği ‘nin sürekli gelişiyor olması şeklinde yorumlarken bazıları da Yazılım Mühendisliği alanının yeterince olgunlaşmamış olması şeklinde yorumluyor.

Bir önceki paragrafta SOA ‘nın efektif bir şekilde kullanılamamasından bahsetmiştim. Burada sanırım gözden kaçan en önemli nokta her teknolojinin her iş modeline uygun olmadığı noktası.. Hatta seminerde Arden SOA mimarisine geçmek isteyen şirketlerin önce iş süreçlerini incelediklerini ve gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra SOA altyapısını oturttuklarını belirtmişti. Bu alanda yatırım yapmanın ciddi bir maliyeti olduğundan , adam akıllı bir geri dönüş alabilmek için işi kuralına uygun yapmakta fayda var. Yine bizlerin şirket içinde biribirimizden servis istediğinden bahsetmiştim. Burada da en önemli nokta TAKIM ÇALIŞMASI. Eğer şirket içi iletişim zayıfsa oluşturulan servis havuzu efektif bir şekilde kullanılamaycaktır.

SOA ile ilgili görüşlerimi belirttikten sonra şimdi size soruyorum siz hangi cephedesiniz? SOA mı ANTI-SOA mı ?

Sağlıcakla kalın…

Konuyla ilgili linkler:

SOA Hakkında Herşey
What is SOA, really?
Service Architecture – SOA
SOA From a Corporate Perspective
IBM Developerworks – SOA

NOT: Seminerden sonra bana enteresan e-postalar gönderen arkadaşlar için ek açıklama:

*SOA bir uygulama değildir.
*IBM ‘in SOA adlı bir ürünü yoktur.
*Haliyle SOA ‘nin Crack ‘i de yoktur.
*SOA bir ürün değildir ve haliyle SOA.exe diye de birşey mevcut değildir.
*SOA web servisi demek değildir ,web servisi de SOA demek değildir.

Reklamlar
 1. Temmuz 31, 2007, 4:06 pm

  SOA yada anti-SOA sadece Turkiye’de degil, konu heryerde konsuluyor 🙂 Ben SOA diyorum.

  iyi calismalar

 2. Temmuz 31, 2007, 7:32 pm

  @Canol: Zaten bu gibi kavramların çıkış noktasının türkiye olmadığını düşündüğümüzde yurtdışında hatta dünya genelinde konuşulmasını doğal karşılamak lazım.

  Her yeni teknoloji = kavram savaşları oluyor bu sektörde nedense artık?

 3. Ocak 20, 2008, 12:36 pm

  Kavramlar yerli yerine oturacaktır, onda şüphem yok. Ama konsept olarak bir beş sene bu \”hizmet\” temelli mimariyle gideceğimiz kesin.

  Dünyada çok konuşulmasına rağmen ülkemize henüz yankısı gelmedi. Umarım bu yıl, daha ciddi konuşuruz bu meseleyi.

  Biz bir yandan WCF ile büyük ölçekli bir uygulamayı yazmaya başladık bile. Bakalım üretim ortamındaki vaziyeti ne olacak, bize neler yaşatacak…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: