Başlangıç > .NET, DEVELOPMENT, GÜNLÜK, J2EE, JAVA, MERCEK ALTI, MESLEKTEN, MICROSOFT, SUN, WEB SERVICES > IN ALL TEST CASES J2EE PLATFORM OUTPERFORMED .NET

IN ALL TEST CASES J2EE PLATFORM OUTPERFORMED .NET

sunlogo.jpgÇalışma hayatına atılmam ile birlikte kendim için yaptığım işlere ayırdığım vakit de daraldı. Kendimi geliştirmek adına yeri geldiğinde günde 25-30 arasında blog yazısı yada makale okurdum. Fakat çalışma hayatı bunlara yavaş yavaş engel olmaya başladı. Ben de çözüm olarak okumayı planladığım makalelerin çıktısını alıp serviste okumaya karar verdim. İş yerim Anadolu yakasında evim ise Avrupa yakasında olduğundan yolda gün içerisinde yaklaşık 3 saatimi geçiriyorum. Bu zaman dilimi de birşeyler okumak için ideal. (Malesef Musta Abi gibi yolda video izleme lüksüne de sahip değilim 🙂 )

Akşam eve dönerken okuduğum yazılardan bir tanesi de SUN Microsystems tarafından yapılan bir test ile ilgili. Yazının başlığı aynen şöyle: Web Services Performance Comparing Java 2 Enterprise Edition and .NET Framework.

Bu blog yazıma verdiğim başlık da testin özet bölümündeki ilk cümle.(Olayı çok güzel özetlemişler 🙂 )  Biraz fazla iddialı bir söz de olsa test sonuçlarını aynen özetleyen bir cümle.

Kendilerince tarafsız bir test gerçekleştirmişler. Test Windows paltformunda işletim sistemine ait gereksiz servisler etkisiz hale getirilerek yapılmış. Test için de kendi yazdıkları WSTest aracını kullanmışlar. Bu araç çok basitçe tasarlanmış bir web servis test aracı. Tek yaptığı web servisinde tanımlı metodlara parametre göndererek çağrıda bulunmak ve sonucu almak. Metodlarda da hiçbir işlem yapılmıyor yani alınan değerler doğrudan geriye döndürülüyor bu sayede platformların diğer özelliklerinin Web Servis kıyaslamasındaki etkisi en aza indirilmiş.

Test ile ilgili daha fazla detay vermeye gerek yok. Test sonucuna göre J2EE paltformu .NET platfomundan 2 kat hatta yeri geldiğinde 3 kata kadar dah hızlı. Burada en önemli nokta .NET Framework 1.1 ve IIS 6.0’a karşılık Java Web Service Developer Pack 1.3+Tomcat 5.0 kullanılmış olması. Yani .NET Framework 2.0 ile web servisi konusunda ne gibi gelişmeler oldu ve perfomans konusuna bu nasıl yansır bu test ile bu konuda bilgi sahibi olma şansımız yok. (Ama Microsoft ‘un  yaptığı testte bu konu ile ilgili bilgiler mevcut. İlgili testi yazının sonunda bulabilirsiniz.)

Aslında perfomans konusunda farkı yaratan J2EE ile kullanılan JAX-RPC implementasyonu. Aman canım ne olacak ne var bir XML ‘i işlemekte deyip geçmemek gerektiğini de bir kere daha görmüş olduk. “Parsing” olayı söz konusu oldu mu fazladan koyulacak bir kontrol ifadesi bile ciddi performans kayıplarına neden olabiliyor. Hele bir de parser RECURSIVE bir algortimayla çalışıyorsa vay haline sistem kaynaklarınızın.

Bu testi sizlerle paylaşmanın asıl nedeni ise bir teknoloji ile çalışmaya karar verdiğinizde size getireceklerinin yanında sizden götüreceklerini de düşünmenizi sağlamak. Ben de bu testin elbette biraz da olsa taraflı olduğunun farkındayım. ( Aynı durum yazının sonunda bulacağınız ve Microsoft tarafından gerçekleştirilen test için de geçerli.) Asıl mevzu ise popüler teknolojilerin (WEB SERVİSİ , XML , AJAX vs.) bilinçsiz kullanıldıklarında bizlere faydandan çok zarar getireceğidir.

Fırsat buldukça servis yolculuklarım sırasında okuduğum güzel makaleleri blogumda paylaşamaya devam edeceğim. Şimdilik benden bu kadar. Sağlıcakla kalın…

KONUYLA İLGİLİ FAYDALI LİNKLER:

Sun tarafından gerçekleştirilen teste ait yazı
Microsoft tarafından gerçekleştirilen web servisi performans kıyaslaması
Mustafa TAN tarafından yazılmış konuya ilişkin çok güzel bir yazı
Web service performance checklist

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: