Başlangıç > GÜNLÜK, HABERLER, MERCEK ALTI, MESLEKTEN, MICROSOFT > MICROSOFT SERTİFİKALIRINIZI KORUYORMUŞ. YA SİZ?

MICROSOFT SERTİFİKALIRINIZI KORUYORMUŞ. YA SİZ?

mcp-hero-techspec.jpgBlogumda yeri geldikçe Microsoft ‘un yürüttüğü daha doğrusu yürütemediği sertifikasyon politikasından bahsediyorum. SERTİFİKASYON HASTALIĞI başlığı altında Microsoft ‘un sertifikalarının değerini yitirmeye başladığını ve bunda da soruların BRAINDUMP dediğimiz formatta erişilebilir olmasının etkisinin olduğundan bahsetmiştim. Durum değişmedi hala herkes soruları paylaşıyor hem de yasak olmasına rağmen. (Non-disclosure Agreement gereği yasak)

Şu günlerde ise MSDN bloglarını ve sertifikasyonla ilgili haber gruplarını meşgul eden bir açıklama var. 3 gün önce gerçekleştirilen WebCast ile Microsoft sertifikaları ne şekilde korumaya çalıştığını ve hilekarlar ile nasıl mücadele ettiğini açıkladı. (Soruların habersiz olarak değiştirilmesi , sertifikaların geri alınması vs.) Ciddi manada ses bulan ve belirli bir kesmi memnun eden bu açıklamalar Microsoft ‘a bu konuda kaybettiği prestijin bir kısmını geri kazandıracaktır diye düşünüyorum. (Yazının sonundaki linkten siz de bu sunumu izleyebilirsiniz)

Haberi vererek girişi yaptım. Şimdi de sıra konuyla ilgili kişisel görüşlerimi açıklamaya geldi:

Microsoft ‘un bu çabaları yeterli olur mu? Elbetteki olmaz. Burada iş sertifika sahipleri ve yetkili sınav merkezlerine düşünüyor. Eğer insanlar bindikleri dalı kesmez hatta korurlarsa bu kötü gidişat biraz da olsa düzülebilir. Bindikleri dalı kesmemek konusuna da bir açıklama getireyim:

Öncelikle Yetkinli Sınav Merkezleri bu işten para kazanıyorlar. Hem sınav ücretleri üzerinden kazanıyorlar hem de bu yetkinliğe sahip olmaları tercih edilmelerini sağladığı için dolaylı olarak eğitimler üzerinden para kazanıyorlar. Fakat katıldığım bazı etkinliklerde kahve aralarında öğreniyorumki (hem de oralarda çalışan insanlardan) sınav merkezi olmaktaki amaç bambaşka. (Mesela tüm eğitmenleri sertifka sahibi yapmak gibi ?????)

Bindiği dalı kesen diğer grup ise sertifika sahipleri. Bu kişiler karşılaştıkları illegal durumlara Microsoft ‘a bildirmek yerine göz yumuyorlar yada o işin bir parçası oluyorlar. Soruların açıklanılması hatta ima yolu ile üzerinde tartışılması yasakken “şu konudaki sorular çok zor” gibi açıklamalar havalarda uçuşuyor. Eğer bu sertifikaları emek vererek aldıysanız ve verdiğiniz bu emekle bir fark yaratmak istiyorsanız , emeğinize sahip çıkmanız gerekmez mi?

Bu kişi veya kuruluşlar bindikleri dalı kesmeye devam ederlerse ne olur? Şu an olduğu gibi bu sertifikalar değerlerini yitirmeye devam eder. (Son iki ay içinde gerçekleştirdiğim iş görüşmelerinden sadece birinde sertifika soruldu. Soran şirkette de Mcirosoft Partner olduğu için sordu.) Sertifkalar değerini yitirirse sınav merkezleri ve eğitim kurumları bu işten bekledikleri parayı kazanamazlar . Sertifika sahibi kişiler için de ellerinde belge bir kağıt parçası olarak kalır. Belki bir de hafızalarında sınava hazırlanırken geçirdikleri zamanın hoş hatıraları kalır.

Yukarıda bahsi geçen durumlar sadece Microsoft sertifikaları için değil tüm sertifiklar için geçerli. Sadece Microsoft çok fazla ön planda ve gündemde olduğu için onun üzerinden verdim mesajımı. Umarım bu konudaki pürüzler zamanla giderilir ve hilekarlığı kendilerine ekmek kapısı olarak görenlerin yükselişi de durur.

Şimdilik benden bu kadar. Aşağıdaki linklere bakmak Microsoft sertifikaları hakkında güncel kalmanıza yardımcı olabilir. Sağlıcakla kalın…

CertGuard – Why Certify?
Konuyla ilgili güzel bir blog
Certification Integrity and the NDA Webcast
Konuyla ilgili olarak gerçekleştirilen WebCast
Perps On the Run! (or, Issues in Certification I.P.)

Reklamlar
 1. Mayıs 29, 2007, 10:16 pm

  eğitim veren kuruluşlar bu şekilde devam ederse piyasada niteliği olmadan üst makamlara gelmiş bir çok adam olur ve Türkiye’den yazılım alanında iyi işlerin çıkması süreci uzar kanımca.. Haksız mıyım?

 2. Mayıs 29, 2007, 10:57 pm

  Hiç canını sıkma Gürkan. Artık nitelikli olmayan adamlar öyle yada böyle elenip gidiyorlar.

  Kimse kimseye bedavadan ekmek ve mevki vermiyor artık. Bilgi ve kültür sahibi adamların bile o mevkileri elde etmeleri zaman alırken, alyapısı zayıf kendini kandırmış kişilerin oralara gelmesi hayaldan yada tesadüften öteye geçmez.

  İçini ferah tut.Bu tip adamlar öyle yada böyle elenip gideceklerdir.

  Eğitim veren kuruluşlar için de zaten yazıda yeterince açıklık getirdim olaya. Hepsi demiyorum ama büyük bir kısmı eğitim kurumu değil ticarethane.

  Kolay gelsin

 3. Ağustos 16, 2007, 4:14 am

  bu sadece microsoft sertifikalarıyla ilgili bir sorun değil ayrıca. bence sertifika okul isim referans ortalama bir yere kadar. bilgi birikimin zaten seni gösteriyor. ayrınca insan ilişkilerin iyi ve çıkarcı değilsen bir şekilde mutlaka yükseliyorsun.

  üzülmeye deymez…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: