Başlangıç > GÜNLÜK, HABERLER, JAVA, MERCEK ALTI, MESLEKTEN, NEDİR? > JavaFX GELDİ SIKINTI BİTTİ Mİ?(import javafx.ui.*)

JavaFX GELDİ SIKINTI BİTTİ Mİ?(import javafx.ui.*)

l0_javafx-landing.jpg
Bir süredir blogumda Zengin İnternet Uygulamaları (Rich Internet Application[RIA]) pazarındaki devlerin kapışmasını yazıyorum. Microsoft ‘un WPF ve bunun internet uygulamalarında kullanılabilir versiyonu olan WPF/E teknolojisi hakkında yazdıktan sonra Adobe ‘nin de Apollo ile cevap verdiğininden bahsetmiştim. Sonra WPF/E ad değiştirerek Sliverlight oldu. Kısaca ona da değinmeye çalışmıştım. Bir de bu gelişmelere Mono ekibinin MoonLight projesi eklenmişti. Bu proje sayesinde WPF/E gerçekten (E)verywhere olabilecek demiştik.

Ama hep gözümüz birilerini aradı. Yorumlarda hep kulağını çınlattık kendisinin. JAVA Dünyası peki ne diyecekti. Hep bu soruyu sorduk. JDK 1.6 ile görsellik konusunda yeni yeni toparlanmaya başlayan Java dünyası dolayısıyla SUN tüm bu gelişmelere sessiz mi kalacaktı? Artık bizlerde JAVA işin business kısmında , görsellikten elini ayağını çekti gibi bir izlenim oluşmaya başlamışken JavaFX ile SUN “Ben de buradayım” dedi.

Aslında JavaFX ‘i yazmak için biraz geç kaldım. Çünkü bu teknoloji 7-11 Mayıs 2007 tarihleri arasında San Fransisco ‘da düzenlenen JavaOne konferansında duyurulmuştu. Ama diğerlerini yazıp da JavaFX ‘ten bahsetmemek olmaz diye düşündüm.

JavaFX nedir diye birazcık araştırınca görüyoruz ki Java teknolojisine dayanan ve hayatımızdaki hemen her araçta karşımıza çıkmayı hedefleyen bir teknoloji. JavaFX ailesi bünyesinde JavaFX Script ve JavaFX Mobile gibi iki alt teknolojiyi barındırıyor.

Özellikle JavaFX Mobile ile mobil cihazlar için kaliteli ve görsellik açısından doygun uygulamalar geliştirmek kolaylaşacak gibi görünüyor. Çünkü hem bu uygulamaların yazılması hem de yürütülmesi için gerekli altyapıyı bünyesinde barındırıyor. JavaFX Mobile yürütme ortamı sadece JavaFX Mobile teknoljisiyle yazılmış uygulamaları değil aynı zamanda JavaFX Script içeren uygulamaları da çalıştırabilecek.

JavaFX Script ise JavaFX ailesinin temel taşı. Swing ,Java 2D ve Java 3D uygulamaları JavaFX Script ile daha da güçlenecek. (Sun is not replacing Swing with JavaFX; instead, JavaFX Script makes Swing much easier to use.) JavaFX Script ile gelen event oluşturma ve yürütme konusundaki iyileştirmelerden Swing uygulamaları da faydalanacak ve umuyoruz ki daha performanslı Swing uygulamaları göreceğiz. Şu anda JRE (Java RunTime Enviroment) ile JavaFX Script uygulamalarını masaüstünde çalıştırma imkanına sahibiz.

Öte yandan JavaFX ailesine zamanla farklı üyeler de katılacak. Sanırım SUN bu konuda yatırım yapmaya ve uzun süren uykusundan uyanmaya bu defa gerçekten kararlı. Yazının sonunda JavaFX Script ile hazırlanmış demolara ait linkleri bulabilirsiniz. Önceden gördüğünüz Silverlight veya WPF uygulamalarını aratmayacak kadar güzel örnekler var. Ama bu şekilde bir değerlendirmenin pek de sağlıklı olmayacağını düşünüyorum çünkü söz konusu olan görsellik olunca mutlaka tasarımcının zevki etkili oluyor. O nedenle bir kaç örneğe bakıp da bu teknoloji diğerinden daha iyidir deme şansımız yok.

Görsellik savaşları son sürat sürüyor. Uygulama geliştiriciler ve son kullanıcılar olarak şimdilik önümüze ne sunulacağını beklemekle meşgulüz. Belki de bir süre sonra bu kadar çok görsellik canımızı sıkcak ve gözümüz sadelik aramaya başlayacak. (Bkz )

Umarım SUN performans konusundaki vaatlerini yerine getirerek Microsoft ‘un yaptığı hataya düşmez (WPF uygulamalarının kullandığı sistem kaynağından bahsediyorum) ve JAVA kullanıcılarının görsellik konusundaki sıkıntılarını bitirir.

Hepimiz adına performans ve görselliğin dengede olduğu günler diliyorum. Sağlıcakla kalın…

JavaFX
JavaFX FAQ
JavaFX for Swing Programmers

JavaFX Script JavaFXPad Demo
JavaFX Script Studiomoto Demo
JavaFX Script Tesla Demo
Konu ile ilgili düşündürücü bir yazı

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: