Başlangıç > GÜNLÜK, HABERLER, MERCEK ALTI, MESLEKTEN > BÜYÜK BALIK ORACLE

BÜYÜK BALIK ORACLE

Salı günü konuk olarak gittiğim seminer dersinde bir arkadaşımız Symbian OS işletim sistemi için yazılım geliştirmekten bahsetti sunumu sırasında. Burada bahsettiği araçlar arasında mobil uygulama geliştiricileri için çok önemli olan CrossFire ürünü de gündeme geldi. Ben de hazır CETURK ‘te Mayıs ayının konusu mobil uygulamalar diye CrossFire hakkında birşeyler öğrenip forumda yazacaktım. Ama CrossFire ‘ın üretici firması olan AppForge ‘nin sayfasına gitmeye çalışınca ilginç birşeyle karşılaştım.  AppForge ‘un site adresini (appforge.com) yazınca beni Oracle firmasına ait bir sayfaya yönlendirdi. Bu sayfaya da bir açıklama koymuşlardı.

Sayfadaki açıklamada AppForge firmasının bir kısmını bünyelerine kattıklarını ve bunu da mobil uygulara yönelik stratejilerini uygulamak adına yaptıklarını belirtmişlerdi. (This intellectual property extends Oracle’s mobile applications product strategy.)

Çoğumuzun Veritabanı Yönetim Sistemi ve BI (Business Intelligence) çözümleriyle hatta bazen de JAVA platformu için sunduğu araçlarla tanığı Oracle aynı zamanda mobil pazarda da kendine yer bulmayı hedeflemişti.

Artık Oracle bunu huy haline mi getirdi bilemiyorum ama son yıllarda irili ufaklı pek çok iyi yazılım firmasını yada onların ürünlerini bünyesine kattığını biliyorum. Mesela Times Ten In Memory Database ürünü de başka bir firmaya ait fakat kendine rakip görmüş olacakki onu da hemen kendi bünyesine katmıştı.

Bu gibi durumlara artık alıştık desek yeridir. Yaptıkları iyi ürünlerle dikkat çeken yazılım firmalarını hep daha büyük firmalar alıyor. Abode ‘nin Macromedia ‘yı , Microsoft ‘un DevBiz ‘i ,Symantec ‘in PowerQuest ‘i alması gibi… Bunun nedeni zayıf oldukları pazarlarda da söz sahibi olmak ve rekabette geriye düşmemek olabilir yada o ürünü geliştirip daha çok para kazanmak… Bu arada olan küçük balıklara oluyor çünkü onlar eminimki büyük şirktlerin bünyesinde çevikliklerini kaybediyorlar.

Tekrardan Oracle ‘a döncek olursak , mobil pazara ilgi göstermsinin nedenini Microsoft ‘un bu alandaki çalışmalarından çekindiği için diye yorumlayabiliriz. Her ne kadar şirketler dikey pazarlarda iyi ürünler üretmelidirler diye düşünülse de sanırım büyük şirketler için dikey ve yatay kavramı birbirinden pek farklı değil çünkü hemen hemen her alanda var olmak istiyorlar.

Şimdilik benden bu kadar. Büyük balığımız Oracle ‘ın bir sonraki adaımda hangi küçük balığı yutacağını merakla bekliyoruz…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: