SEN DE Mİ GOOGLE ?

google.jpgBlogumdaki bazı yazılarımda Microsoft ‘a ufaktdan dokundurduğumu fark etmişsinizdir. Aslında amacım hiçbir zaman Microsoft ‘u kötülemek olmadı. Daha ziyade yapılan yanlışlıklara dikkat çekmeye çalıştım. WPF/E ‘DEN SILVERLIGHT ‘A GEÇİYORUZ başlıklı yazıma gelen yorumlarda konu biraz Google ve Microsoft kıyaslamasına doğru kaymıştı.

Ben görüş olarak Microsoft ‘un ciddi hatalar yaptığını ve hatta bunları sürdürdüğünü söylemiştim ama bunlara rağmen Microsoft ‘un da bu alanda daima var olmasının gerektiğini de savunmuştum.

Çoğunuz bilirsinizki Microsoft masaüstündeki hakimiyetine güvenerek sürekli oyun bozanlık yaptı. Geliştirdiğimiz uygulamalarda sürekli uyumsuzluklar yaşadık. Yada kodlarımızın arasına IF MICROSOFT ÜRÜNÜYSE THEN ŞUNU BUNU YAP şeklinde istemediğimiz bloklar yerleştirdik. Neyseki artık yavaş yavaş düzeliyor yada düzeliyor gibi görünüyor.

Office ürünü ve Windows işletim sistemi ailesiyle çoğu kullanıcıyı kendine bağlayan Microsoft , masaüstü uygulamalarına ağırlık verirken WEB gibi önemli bir fırsatı gözünden kaçırdı. Bu da Google gibi bir devin ortaya çıkmasına fırsat verdi.

Arama motoruyla hayatımıza giren Google artık bizi kendine bağladı desek yeridir. Bazen Google olmasa interneti hiç kullanmayı istemeyecek gibi hissediyorum kendimi. Ben de olduğu kadar çoğu kullanıcıda da bağımlılık yapan Google , WEB deki hakimiyetini her geçen gün güçlendiriyor.

İşte Google ‘ın bu kadar çok güçlenmesi ileride zihniyet değiştirmesine neden olur mu diye düşünmeden edemiyorum. AdSense programı ile internet üzerinden ciddi bir gelir elde eden ve internet reklamcılığı pazarına hakim olan Google , geçen ay DoubleClick ‘i 3.1 Milyar dolar gibi ederinin çok çok üstünde bir paraya aldı. (Şirket cirosu 400 Milyon dolardan daha az). Konuyla ilgili bir yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Bu durum bizler için pek şaşırtıcı değil çünkü daha önce de böyle sansasyonel rakamlarla şirketleri bünyesine kattığını hepimiz hatırlıyoruz. (YouTube ‘un alınması)

Pek çok tekelcilik davasıyla uğraşan Microsoft bile Google ‘ın DoubleClick ‘i almasına tepki gösterdiğine göre acaba biz de mi korkmalıyız diye düşünmeye başladım. Artık internet eşittir Google gibi bir izlenim hepimize yerleşmeye başladı. Yaptıkları işlerin hakkını fazlasıyla verdiklerini de söylemek lazım. Arama motoru , mail hizmeti, RSS okuyucular vs derken artık internete girince çoğu işimizi Google ürünleriyle hallediyoruz.

Öte yandan platformlar arasındaki sıkıntılar ,uyumsuzluklar,yetkilendirme problemleri ,kurulum ve güncelleme sorunları yazılımların yavaş yavaş WEB ‘e taşınmasına imkan verdi. Bir de bunların yanına artan bant genişlikleri eklenince artık çoğu uygulamayı basit bir web tarayıcısı üzerinden çalıştırabilme imkanına kavuştuk. Tüm bu gelişmeler Google ‘ın hakim olduğu pazarın büyüyeceğini ve güçleneceğini gösteriyor.

Bu kadar büyük paraları gözünü kırpmadan vermesi , Google ‘ın da aklında ileriye dönük ciddi planlar olduğu gibi bir izlenim bıraktı bende. Yine aynı şekilde arama alanındaki deneyimini Google Desktop uygulasıyla masaütümüze taşımak istemesi de beni korkutmuştu. (Acaba WEB den sonra sırada masaüstü uygulamaları mı vardı?) Yazılım arenasında eğer tek güç olursa sanırım bundan en çok son kullanıcı zararlı çıkacak. Microsoft ‘un yaptıklarını yavaş yavaş yapma gibi bir tehlike de bizleri bekliyor olabilir. Elbette bunlar kötü senaryolar . Belki de vizyonunu bozmayıp bizlere hafif ve güzel uygulamalar ile internet keyfi yaşatmayı sürdürebilir.

Bu yazıyı yazmaktaki asıl amacım sizlerin görüşlerini almak. Sizce Google ileri de bize SEN DE Mİ BRUTUS dedirtecek mi? Benden şimdilik bu kadar. Söz sizde…

@İzmir 🙂

Reklamlar
 1. Haziran 20, 2007, 10:03 pm

  inanır mısın ben de bugün blogumda bu konuya değinen bir yazı yazmak istemiştim.derken senin sitene rast geldim.benim ki googleın uygulamasından ziyade özel hayatın gizliliğine müdahalede bulunması.google internetteki ayak izlerimizi takip eder hale gelmiş yaptıkları yatırımlara bakacak olursak.en son bir yatırımını gördüm ki yok artı daha neler diye içimden geçirmediğim değil

  http://www.bildirgec.org/yazi/google-billboard-a-bakan-gozleri

 2. Haziran 21, 2007, 5:49 am

  Şaka gibi 🙂 Ama sadece Google değil yabancı şirketlerin çoğu böyle. Her alanda başarılı olmak istiyorlar.

 3. Kasım 24, 2009, 2:45 pm

  http://www.domainrehberi.info/
  bu siteye girerek sitenizin ücretsiz tanıtımı yapabilirsiniz.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: