Başlangıç > GÜNLÜK > DATA RESOURCE QUALITY

DATA RESOURCE QUALITY

book.jpgUzun zamandan beri kitaplar kategorisinde birşeyler yazmadığımı fark edince bugün beğenerek okuduğum ve sizlere de tavsiye edebileceğim bir kitap hakkında yazmayı uygun gördüm.

Kitabımızın adı: DATA RESOURCE QUALITY Turning Bad Habits into Good Practicies.

Kitabın yazarı olan Michael Brackett zaten “VERİ” kavramı üzerine pek çok kitap yazmış bir isim. İş hayatında da Data Resource Coordinator olarak çalışmış olan Brackett bu kitapında iş hayatı boyunca öğrendiklerini kaleme almış. Özellikle insanların sıklıkla hataya düştükleri noktaları belirtmiş ve çözümler sunmuş.

On iki bölümden olşan kitapta veri kaynağı türlerimiz , verilerin adlandırılması , verinin tanımlanması , uygun veri yapısının seçilmesi , veri bütünlüğünün nasıl sağlanacağı , veri dokümantasyonunun nasıl yapılacağı , verinin ne şekilde erişilebilinir kılınacağı , veri kalitesinin nasıl arttırılacağı gibi çok önemli konular yer alıyor.

Kitap içerisinde önemli kısımları siyah kutucuklar içine alarak göze daha çok batmasını sağlamış. Bu kitabı bloguma taşımamdaki en büyük etken ise bilgi ağırlığından çok deneyim ağırlıklı bir kitap olması. Bilgiyi bir şekilde elde edebiliyoruz ama deneyim bulmak biraz daha zor. Zaten kitabın başında da kendisi size gidin şu aracı kurun bunu yapın şeklinde şeyler söylemeyeceğim diyor. Onun yerine neyin nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Kitabı daha detaylı incelemek isterseniz buraya göz atmanızda fayda var. Amazon.com ‘da kitap hakkında yapılan yorumlardan birisi çok hoşuma gitmişti. “Buy it! Read it! Then re-read it! Wait about 6 months and read it again until it sinks in”  Gerçekten kitap hakkında söylenebilecek en güzel söz bu. Bir defalığına okuyup bir kenara atabileceğiniz türden bir kitap değil. Hatta ilk okuduğunuzda biraz kafa karışıklığına da neden olabilir ama acele etmeden sindirerek okursanız size çok şey katacağını garanti edebilirim.

Yukarıda tatlı tatlı kitabı anlattık ama şöyle bir sorun var. Kitap İngilizce ve bu tip kitapları ülkemizde bulma şansımız pek yok. Bulduklarınızda genelde Amazon ‘daki fiyatının beş katı oluyor. (Daha dün başıma geldi ordan biliyorum) Fakat bu duruma küçük bir çözüm olması amacıyla kitabın yazarı tarafından hazırlanmış bir sunumu yazının sonuna ekliyorum. Bu sunumu da dikatli incelemek sizlere birşeyler katacaktır.

Şimdilik benden bu kadar. Bir sonraki yazıya kadar sağlıcakla kalın…

Sunumu indirmek için tıklayınız.

Reklamlar
Kategoriler:GÜNLÜK
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: