Başlangıç > GÜNLÜK, HABERLER, JAVA, MESLEKTEN > ECLIPSIST 2007 ‘ye KAYIT YAPTIRDINIZ MI?

ECLIPSIST 2007 ‘ye KAYIT YAPTIRDINIZ MI?

eclispist.jpgBir süre önce bu haberi  JDBC_TR  mail grubumuzda duyurmuştum ama blogumda da duyurma ihtiyacı hissettim. Java ile ilgilenen arakdaşların ilgisini çekebilecek bir organizasyon var. 30 Nisan 2007 ‘de İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ‘nde ECLIPSIST 2007 organizasyonu gerçekleştirilecek.
Eclipse ve Eclipse ile birlikte kullanabileeğiniz teknolojilerden bahsedilecek olan bu etkinliğe katılmakta fayda var diye düşünüyorum. Zaten ülkemizde JAVA adına düzenlenen etkinliklerde kıtlık yaşanıyor , o nedenle bu etkinliğe sahip çıkmak iyi olacaktır. Ben çok uzun zaman önce kaydımı yaptırmıştım. Kaydı olmayanlar buradan kayıt yaptırabilirler.
Ayrıca 1 Mayısta da sabah bir öğleden sonra da bir tane olmak üzere toplam iki tane de eğitim olacak. Eğitimlerle ilgili bilgiler de burada yer alıyor.
Eclipse yavaş yavaş JAVA platformu için bir standart haline gelmeye başladı. Bildiğim çoğu kurum projelerini ECLIPSE kullanarak geliştiriyor. Hatta içlerinde her proje için ayrı ayrı Eclipse konfigürasyonları oluşturup kullananlar var. Gerçekten esnek ve akıllı bir IDE Eclipse.

.NET ile uygulama geliştirip de arada bir JAVA ‘ya da bulaşan arkadaşların sanırım en büyük sıkınıtısı IDE karmaşasıdır. .NET ‘te yüzde doksan dokuz VISUAL STUDIO ile uygulama geliştirilirken JAVA da çeşitlilik alabildiğinedir ve bu da kafa karıştırır. JAVA uygulaması geliştirilebilecek hemen her IDE ‘yi denedim desem yeridir. Hatta çoğu JAVA mail gurubunda IDE ilegili bir soru geldi mi cevaplamaya çalışırım. Bence de Eclipse gerçekten de standart olmayı hak eden bir IDE.

JAVA için hazırlanan IDE ‘lerin çoğu JAVA ile yazıldığından (JCREATOR ve türevleri hariç 🙂 ) açılışta hafızaya yüklenirken biraz zaman alır ve bu da hep şikayet konusu olmuştur. Eclipse ‘in yeni sürümü ile hafıza ve sistem kaynağı kullanımıyla ilgili sorunlara da çözümler geldi. Artık pluginler ihtiyacınız oldukça  devreye giriyor ve bu da boş yere sistem kaynaklarının tüketilmesine engel oluyor. Doğru pluginler ile süper bir IDE ‘ye sahip olabilir ve Visual Studio ‘nun kulaklarını çınlatmaktan vazgeçebilirsiniz. (Hatta USB diskinize atıp istediğiniz yerde kullanabilirsiniz 🙂 )

Konu yavaştan JAVA IDE ‘lerine doğru kaymaya başladığından bu yazıyı burada sonlandırıyorum. Belki bir ara JAVA IDE ‘leri ile ilgili bir yazı yazarım. Eclipsist 2007 ‘de görüşmek üzere…

Reklamlar
Kategoriler:GÜNLÜK, HABERLER, JAVA, MESLEKTEN
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: