Başlangıç > BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ, GÜNLÜK, HABERLER, MESLEKTEN, MICROSOFT > MICROSOFT ‘UN DEVBİZ ‘İ ALMASI ÜZERİNE …

MICROSOFT ‘UN DEVBİZ ‘İ ALMASI ÜZERİNE …

d_03.jpgBundan yaklaşık 10 gün önce Microsoft yerli yazılım firmamız olan devbiz ‘i satın almış ve bu konuyla ilgili haberler basında kendine iyi bir yer bulmuştu.
Bu yazıda sizleri tekrar devbiz ‘in alınmasıyla ilgili haberlerle sıkmayacağım. Yazının sonuna ekleyeceğim haber linklerinden detayları okuyabilirsiniz.
İki üniversite arkadaşı tarafından 2001 yılında kurulan devbiz ‘in hazırlamış olduğu TEAMPLAIN WEB ACCESS uygulaması Microsoft ‘un TFS (Team Foundation Server)  ürünü için bir web arayüzü sunuyor. Bu sayede platformdan ve mekandan bağımsız olarak projeyle ilgili işler yürütülebiliyor. 

Aslında devbiz ‘in başarıları Temmuz 2006 ‘da Vestel Elektronik ‘teki stajım sırasında kulağıma gelmişti. İzmir ‘deki üniversitelerden gelen stajer arkadaşlar daha o zamanlarda devbiz ‘in yaptığı çalışmalardan bahsediyordu. Geçen hafta Microsoft Türkiye ‘de katıldığım seminer sırasında da konuşmacılardan Mehmet EMRE Bey yurtdışında katıldığı hemen her etkinlikte kendisine devbiz ‘in sorulduğundan ve bunun gurur verici bir durum olduğundan bahsetmişti.

İzmirli girişimci arkadaşlarımızın yaptığı ürünü inceleyince bazılarınız “Ben de yaparım , böyle bir ürün hiç de zor değil ” gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Aslında ürünün teknik olarak oluşturulması kısmında çok fazla da bir numara yok ama işin zor kısmı böyle bir ihtiyacı fark edip yapılmayanı yapmakta.

TFS  ve Team System ‘in yerli yabancı pek çok kullanıcısı var ve görüldüğü üzere bu insalar böyle bir eksikliği fark edememişler yada fark etmelerine rağmen harekete geçmeyip Microsoft ‘un bir eklenti çıkararak kendilerini mutlu etmelerini beklemişler. Sanırım girişimci ruha sahip olan ve olmayan insanların ayrıldığı nokta da tam burası.

devbiz ‘in başarısı ve ortaya koydukları ürün bizlere Amerika ‘yı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını da göstermiş oldu. Sadece var olan bir ürüne yazılan ek bir uygulama ile de dünyanın dikkatini çekmek mümkün. 

Bu başarının özellikle de yazılım konusundaki sıkıntılarımız için bir umut ışığı olmasını diliyorum. Yazılım aslında rekabetin en adil olduğu piyasa. Temeli insan ve fikre dayanıyor. Artık kaynak sıkıntısı vs.  de kalmadı. İyi bir fikriniz ve başınızı ağrıtmayacak bir bilgisayarınız varsa iyi ürünler ortaya koyabilirsiniz. Ama her zaman iyi ürün iyi iş demek değildir bunu da aklımızdan çıkarmamalıyız.
Aslında ürün ortaya koymak konusunda pek problemimiz yok yani yeterince zeki ve yaratıcı bir milletiz ama Yazılım İş ‘i konusunda aynı başarıyı gösteremediğimiz ortada. Yani Yazılım ile Yazılım İş ‘i arasındaki farkı bile daha net anlayamadığımızı düşünüyorum. Yazılım işi sadece kodlanıp , pakatlenen bir üründen ibaret değilidir. İçinde teknik destek , müşteri ilişkileri , müşteri memnuniyeti , pazarlama gibi  pek çok aşamayı barındıran bir süreçtir. Ne yazıkki teknik konulardaki başarılarımız yazılım dünyamızda beşeri konulara pek yansımıyor. Keşke ülkemizde bu konuda öncülük edebilecek büyük firmalar olsa da yazılım işinin ciddiyeti ve değeri daha iyi anlaşılsa. Bu sayede bu sektörde çalışan kişilerin de emeklerinin karşılığını alma şansları olur diye düşünüyorum.

devbiz ‘in başarısından sonra  Avrupa ‘nın Hisdistan ‘ı olmamız yönündeki sözler de daha sık duyulur oldu. Hindistan ‘ın ürettiği kalitesiz yazılımların yerini bizlerin ürettiği ürünlerin alması gerektiği her yerde konuşuluyor. Umarım dikeyde uzmanlaşma ile yavaş yavaş sesimizi duyururuz. Bu noktada üniversiteler ve yazılım üreten firmalar birlikte çalışırlarsa daha iyi ve daha farklı ürünler ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.

Devbiz ‘in kurucuları olan Hasan Eskici ve Ahmet Ali Akkaş ‘ı tebrik ediyor ve başarılarının hepimize örnek olmasını diliyorum.Umarım bu satın alma olayı konusunda büyük balığın küçük balığı yutması gibi bir durum söz konusu olmaz ve arkadaşlarımızın girişimci ruhlarının yerini ense yapan ruhlar almaz…

http://www.devbiz.com/
http://dev.devbiz.com/blogs/default.aspx
http://www.gelecekonline.com/sayfa/detay.asp?id=229
http://www.milliyet.com.tr/2005/04/26/business/bus14.html
http://www.milliyet.com.tr/2007/03/30/ekonomi/axeko02.html
http://www.microsoft.com/presspass/features/2007/mar07/03-26VisualStudio.mspx

Reklamlar
 1. Nisan 10, 2007, 3:18 pm

  gerçekten de tebrik etmek lazım 🙂 birde gerçektende bizim hindistandan çok daha iyi projeler üretebilecek imkanlarımız var ama bi yerde bi eksik var gibi..

 2. Nisan 10, 2007, 3:34 pm

  Bizde işten anlayan ve insaları yönlendirecek kişiler pek yok. Herkes kendi yağında kavrulup gidiyor. ÖZellikle çoğu bilişim firmasında yönetici konumundaki adamlar yazılımdan anlamayan kişiler yada 1 satır kod yazmamışlar.

  Bir diğer eksikliğimiz de global düşünmemekten kaynaklanıyor. Herkes büyük bir proje yapıp hayatının kalanında rahat etme derdinde. Kaç bilişim firmasının doğru düzgün sitesi var yada kaçında İngilizce dil desteği var ?

  Sorun çok , çözüm bulmak lazım diye düşünüyorum…

 3. Nisan 10, 2007, 9:06 pm

  doğru söze… 🙂

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: