Başlangıç > .NET, BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ, GÜNLÜK, HABERLER > OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ VE BİLİŞİM DÜNYASIYLA BULUŞMA

OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ VE BİLİŞİM DÜNYASIYLA BULUŞMA

ofd_logo.jpgYazılarımdaki gecikmeden dolayı özür dileyerek hemen konuya giriyorum. Dün Microsoft Türkiye ‘de çok önemli ve anlamlı bir etkinliğe katıuldım. Cumartesi gecesi Aykut Taşdelen ‘den gelen e-mail ile davet edildiğim organizasyonda Aykut Taşdelen ve Microsoft Türkiye desteğiyle Omurilik Felçlileri Derneği ve engelli arkadaşlarımız bilişimcilerle bir araya geldiler.

Bu güzel günde Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı , Microsoft MEA (Middle East and Africa)  sorumlusu açılış konuşmasını yaptılar ve Microsoft ‘un bilişim vizyonundan bahsettiler. Özellikle Microsoft MEA sorumlusu IT ‘nin ülkelerin standartlarını değiştirdiğini ve bu konuda Microsoft ‘un bizlere her türlü desteğe hazır olduğunu vurguladı.

Daha sonra OFD (Omurilik Felçilieri Derneği) adına sözü Süleyman Bey aldı. Hazırladığı sunumda ağırlıklı olarak engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntılardan bahsetti. Aslında sıkıntıların başında sosyal hayatın içerisine entegre olamama ve iş sıkıntısı geliyordu. Bilgisayarın iş sıkıntısının aşılmasında çok önemli bir araç olduğundan fakat gerek donanımların gerekse de yazılımların engelli vatandaşlara uygun hazırlanmadığından bahsetti. Microsoft ‘tan bu konuda bazı ricalarda bulundu.Sunumda en çarpıcı kareler bizlerin engelli insanlara nasıl engel olduğunu gösteren karelerdi. 

Günün diğer yarısında ise Mehmet Emre ve Aykut Taşdelen teknik sunumlarıyla programı sürdürdüler. Mehmet Emre WPF , WPF /E , VISTA ve .NET FRAMEWORK 3.0 gibi popüler Microsoft teknolojilerinden bahsetti. Sunum sırasında bizlerle çok güzel örnekler paylaştı. Ben de sizlerle paylaşmak üzere bol bol not aldım 🙂

Aykut Taşdelen ise ASP.NET WebParts teknolojisinden bahsetti. Her zamanki gibi sunumun aralarına demolar serpiştirmişti ve birkaç güzel uygulamayla konunun pekişmesini sağladı.

Hem Mehmet Emre Bey ‘in hem de Aykut Taşdelen Bey ‘in teknik sunumları sırasında aldığım notları  ve sunumları kısa bir süre sonra blogumda paylaşacağım. Özellikle .NET FRAMEWORK 3.0 hakkında çok güzel şeyler bulacaksınız.

Gün içerisinde olanlar sadece bunlarla sınırlı değil. Seminer ‘e Ceturk.com teknik sorumlusu arkadaşım Mehmet ACA da davetliydi ve bizler de engelli arkdaşlarımız için birşeyler yapmaya karar verdik. Ceturk.com çatısı altında gerçekleştirdiğimiz eğitim ,workshop ,seminer vb. faaliyetleri engelli arkdaşlarımız için de gerçekleştirecektir. Bu konuda gerekli temasları başlattım. En kısa sürede sonuçları sizlerle paylaşacağım. Sanırım yardımlaşmanın ve paylaşımın olduğu bir dünyada hayat daha yaşanır olacaktır.

Benim aslında bu konu üzerine söyleyeceğim çok şey var ama ben kendi işimle ilgili olan kısım hakkında bir kaç cümle daha sarf etmek istiyorum. Yukarıda bahsettiğim gibi dernek başkanı Süleyman Bey bu konuda Microsoft ‘tan yardım istedi ama bu konu için Microsoft ‘tun çözümleri daha çok işletim sistemi seviyesinde olacaktır. Bence engelli vatandaşlarımıza özel çözümler akademik camiadan gelebilir yada gelmelidir. Çoğunuzun da bildiği üzere Text -to-Speech yada Speech-to-Text konularında İngilzice ‘deki kadar başarılı değiliz. Mesela bu konuda üniversiteler ve Microsoft ortak çalışmalar yürütebilir. Yada engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak çözümler öğrencilere bitirme projeleri kapsamında yaptırılabilir. Akademik camiada çoğu bilgi sadece beyaz sayfalar üzerinde kalıyor halbuki bunların bir şekilde günlük hayatmıza sokulması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda çok güzel bir çalışma okulumuzda yapılmıştı ve duyma engellierin kullandığı işaret dilini görüntü işleme teknikleriyle tanıyan güzel bir ürün ortaya çıkmıştı.

Ülkemizde 8 milyondan fazla engelli vatandaşımız olduğuna göre üretilecek çözümlerin ne derece faydalı olacağını anlamak sanırım hiç de zor değil. Birşeylerin değişmesi umuduyla yazımı burada noktalıyorum. Sağlıcakla kalın…

SİZ DE YARDIM ETMEK İSTERSENİZ : www.ofd.org.tr

BU KONUDA YAPILMIŞ BİR YAZILIM PROJESİ: http://www.ce.yildiz.edu.tr/mygetfile.php?id=624 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: