Başlangıç > GÜNLÜK, HABERLER, MERCEK ALTI > BİR WOMM GÜNÜ GERİDE KALDI…

BİR WOMM GÜNÜ GERİDE KALDI…

womm.JPG

Öncelikle  bir kaç gündür yaşadığım sağlık problemleri yüzünden bloga yazı ekleyemediğim için hepinizden özür diliyorum. Sizlere WOMM (WORD OF MOUTH MARKETING) konferansı hakkında birşeyler yazmaya söz vermiştim ama arayı bu kadar açmam beni biraz geride bıraktı çünkü yazacağım çoğu şey diğer bloglarda çoktan yazılmış , anlatılmış bile. Ama siz yine de o günü bir de MARKETING’i meslek olarak yapmayan birinden dinleyin.

Sabah 8:30 da davetiyelerimizi almak üzere Swiss Otel’ çağrıldığımız için ben de 8:20 gibi oradaydım. Ama etraftaki sakinlik bana başlangıç saatinin biraz sarkacağını hissettirdi ve nitekim de öyle oldu. 400 dolarlık bir fiyatın fazla olduğunu düşünürken her yerin tamamen dolması hatta ayakta dinleyenlerin bile olması çok şaşırttı beni.

Sunucular Cenk ve Erdem’di 🙂 Her ne kadar kendilerini antipatik bulsam da o gün gerçekten şaşırtıcı bir şekilde güzel espirikler yapmayı başardılar. Açılış konuşmasının ardından organizasyon sponsorlarından Garanti Akademi’den Mehmet Bey kısa ve keyifli bir konuşma yaptı . Elbette WOMM kullanarak 8 Mart’ta kadınlar için çıkacak olan AYNALI BONUS CARD‘ ın da reklamını yaptı. Ahmet Bey’in sözlerinden en çok hoşuma giden ise: “Beğenen 3-4 kişiye beğenmeyen 20 kişiye söyler” sözü oldu. Gerçekten de bu hep böyledir. Bundan sonra artık asıl konuşmacılara sıra geldi.

İlk konuşmayı George Silverman yaptı. Konuşmadan çok gösteri oldu desem yeridir. Kendisi aynı zamanda sihirbaz olduğu için WOMM= MAGIC olayını vurgulamak adına bir ip ile bir dolu sihirbazlık yaptı ve ardından da sunuma geçti. Sadece ve akılda kalıcı bir sunum hazırlamıştı . Ayrıca sakin ve etkileyici konuşuyordu. O gün en çok beğendiğim konuşmacı Silwerman oldu.

Daha sonra Dr. Yankı Yazgan olayın birazcık biylojik yönüne değindi. Kendi başından geçen WOMM hikayesi ve bitirişteki sözleri çok güzeldi. Şikayetlerinizi müdüriyete memnuniyetinizi şoföre bildirin diyerek sahneyi terk etti. Elbette kahve aralarında kitap imzalayıp para kazanmayı da ihmal etmedi 🙂

Onur Yükselin blogunda gayet mahsum bir şekilde sorduğum : ACABA FIKRIMUHIM orada konuşulacak mı sorumun cevabını gider gitmez aldım çünkü Fikrimuhim.com organizasyon sponsoruydu. Renan Tavukçuoğlu fikrimühim adına konuştu ama bence keşke hiç konuşmasaydı. En sıkıcı en tek düze konuşma bu oldu. Böyle liselerde yapılan sunumlardan farksızdı. Bence daha eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde fikrimühim’i vurgulayabilirdi. Bu güzel fırsatı kaçırdıklarını düşünüyorum.

Sonra öğle yemeği ve izdiham. Herkes aç , yemekler güzel olunca kargaşa ,yer kapma olayları vs aldı başını yürüdü. Ama sonuçta herkes fazla fazla doydu hatta bir sürü yemek ziyan edildi. Zaten hiç anlamam böyle organizasyonlarda gösteriş adına bir dolu yemeğin çöpe atılmasını. Yada marifetmiş gibi güzel kızların eline davidoff kutuları verip sigara ikram etmelerini. Keşke böyle şeyler yapmayarak MediaCat farkını ortaya koysaydı. Ama onlar da standart bir zihniyetin sahibi olduklarını gösterdiler.

Öğleden sonra Walter J. Carl bizlere WOMM’un ölçülebilirliğini anlattı. Biraz sayılara girince kafalar karıştı ama genel itibariyle güzel bir sunum oldu. Aslında ölçülebilirlik ve ölçeklenebilirlik çok önemli kavramlar. Tabi bizler bundan ne anladık orası tartışılır.

Bu sunumu Alper Akcan ve Alemşah Öztürk’ün keyifli sunumu izledi. Edi ve büdü gibi bir havaları vardı. Eğlenceli ve farklılardı. Sunum aralarına video eklemeleri gerçekten akıllıca olmuştu. En çok kahkaha bu sunumda atıldı sanırım. Bu sunuma yazının altındaki linkten erişebilirsiniz.

Kapanışı ise Dave Balter yaptı. Sunumu gıda sektörü ağırlıklı olsa da WOMM hakkında çok iyi ipuçları veriyordu. Sakin ve rahat tavırlarıyla beğenimi kazandı. Tip olarak bana .NET SHOW’larda gördüğüm Microsoft mühendislerini hatırlattı. Bu güzel sunumun ardından ben konferanstan ayrıldım.

Gün içerisinde vurgulanan en önemli nokta ŞEFFAF olmaktı. Müşterilere karşı samimi görümek ,onlardan yana olduğumuzu hissettirmemiz gerekirdi. En iyi reklamımızı yine müşterilerimizin yapacağına değinildi ama ilk şart daima farkedilebilir bir ürün ortaya koymaktı. Diğer önemli nokta da herkesin toplum önünde konuşamayacağıydı. Gerçekten etkileyici , sıkıcı olmayan ve bilgilendirici bir konuşma yapmak çok önemliydi. Bu konuda iyi ders aldığımı söyleyebilirim. Öğrendiklerimi 2 gün sonra verdiğim eğitimde uyguladım ve gayet başarılı oldum.

Özetle çok güzel ve keyifli bir organizasyon oldu. Bu organizasyonda bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. MediaCat ‘e ve sponsorum ONUR YÜKSEL ‘e teşekkürler…

http://nedenwom.blogspot.com/

http://www.antifit.com/?p=919

TÜM SUNUMLAR İÇİN: http://www.mediacatonline.com/womm/index.html

http://yukselonur.blogspot.com/2007/03/womm-bitti-hayat-devam-ediyor.html

Reklamlar
Kategoriler:GÜNLÜK, HABERLER, MERCEK ALTI
  1. Mart 11, 2007, 1:01 pm

    şu womm güzel şey ya 🙂 Birde sunum olayı gerçekten önemli sunum yapmaya çıkıp, mıy mıy konuşan insanlardan nefret ediyorum..

  2. Mart 11, 2007, 5:02 pm

    Gerçekten çok önemli sunum işi. Yani konuşurken dikkat çekmek burada en önemli nokta.Anlatacak iyi bir hikayeniz yoksa yada çarpıcı bir örnek bulamadıysanız boş yere sunum yapıp da milletin canını sıkmanın bir manası yok bence

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: