Başlangıç > GÜNLÜK > SERVICE PACK-1 FOR MICROSOFT NOTEPAD

SERVICE PACK-1 FOR MICROSOFT NOTEPAD

notepad.jpg

Şu anda hayata küstüm desem yeridir çünkü çok kısa bir süre evvel NOTEPAD ‘de bug olduğunu öğrendim. Microsoft’un tek bugsız uygulaması olduğunu düşündüğüm Notepad’de meğer bug varmış hem de öyle böyle değil. Gayet saçma sapan bir bug.

Öncelikle Microsoft’u tebrik ediyorum gerçekten bizleri şaşırtmadığı için çok minnetarım. Microsoft için sürekli kötü yazılım geliştiriyor diyenlere cevap olarak “Bakın Notepad tıkır tıkır çalışıyor ” derdik 🙂 Ama artık böyle bir lüksümüz de yok.

Hala aklım almıyor nasıl oluyor da bunu bile böyle hatalı kodlayabiliyorlar. Aslında biraz anlıyorum durumu sonuçta kul yapımı 🙂 yani herşey olabilir. Ama işte bizim işler “Allah vergisi” yada “napalım kısmet değilmiş” gibi cümleleri kaldırmaz. Yazılım geliştirmek ciddi bir iştir ve bunu herkes yapamaz. İnsanlar forumlarda , mail gruplarında yazılım geliştirme süreçleri üzerine hazrıl harıl tartışıyorlar. Yeni yeni yöntemler girip çıkıyor hayatımıza. Hatta Microsoft’un ürün olarak piyasaya çıkardığı Visual Studio Team System da Microsoft’un kendi yazılım geliştirme sürecinde kullandığı bir ürün. Microsoft’un yazılımlar konusundaki durumuna baktığımızda ve gecikmeleri göz önüne aldığımızda bu süreci pek de iyi yönetemediği gayet açık bir şekilde görülüyor. Bu kadar sayıp sövmek yeter şimdi de hata nerede onu söyleyeyim.

Önce boş bir Notepad açın ve içine “Bush hid the facts ” yazın ve kaydedin. Sonra tekrar notepad ile açın bakalım yazdığınız yazıya ne olmuş?? Buradaki bush ile başlayan cümle bir espiri . 4-3-3-5 karakterlik herhangi bir cümle de yazsanız aynı şey oluor. Sorun ASCII-UNICODE dönüşümünde ve Notepad burada çuvallıyor. Aslında burada tek suç Notepad’de değil çünkü burada dosya tipinin anlaşılmasını sağlayan Windows fonksiyonu malesef bu işi adam gibi yapamıyor.

Ben hatalarına rağmen emektar Notepad uygulamamdan vazgeçmeyeceğim çünkü diğer Microsoft ürünlerinin aksine sistem kaynaklarını çok verimli kullanıyor. Tek dileğim NOTEPAD için Service Pack’in bir an evvel çıkması 🙂 Önümde beni bekleyen bir bitirme projesi var ve bu hatalar yüzünden perişan olmak istemem…

Kaynaklar:

http://www.hafif.org/yazi/notepad-de-bug

http://www.metacafe.com/watch/300088/notepad_secret_trick

Reklamlar
Kategoriler:GÜNLÜK
 1. Şubat 16, 2007, 11:27 pm

  hani böyle vista, office 2007 reklamlarını görünce yada visual studio tanıtımlarını falan görünce aşka geliyorum web geliştirme alanında çalıştığımdan dolayı asp.net falan öğrenesem geliyor ama bu kadarda olmaz ki ya 🙂 bi notepad vardı adam gibi çalışan oda gitti 😀 notepad2 adlı bir program var onu kullanalım 🙂 o PHP kodlarını falan da renklendiriyor..

 2. Şubat 16, 2007, 11:50 pm

  Yani bir Mcirosoft klasiği oldu bu. Adamlar 500-600 mb’lık işletim sistemi satıolar sonra üstüne bi bu kadar da yama kurduruyorlar.

  Aslında Vista ve diğer ürün ailesi için de görüntüye aldanmamak lazım. Emin ol çok daha zor yazılımlar gördüm yani bunları yapması pek de zor değil nasılsa ellerinde iyi bir çekirdek ve iyi bir deneyim var. MS ürünlerine kötü demiyorum ama daha iyi olabilir. Bence para kaygısı yarış ve baskılar sürekli onları hataya itiyor.

 3. Şubat 17, 2007, 6:33 pm

  Dediğin gibi 600 mb’lık işletim sistemine 600 mb yamada biz kuruyoruz..Ancak rekabet her zaman iyidir 🙂 her ne kadar arada linux kullanma istediğim kabarsada Tr şartlarında m$ lider bu böyle..

 4. Şubat 17, 2007, 6:43 pm

  MS’in liderliğini kabul etmemek polyannacılıktan öte birşey olmaz zaten. Hem lider olması için çok neden var.
  1. iyi bir pazarlamacı
  2. iyi bir oyuncu
  3. iyi bir yatırımcı
  4. iyi bir uyarlamacı
  5. iyi bir reklamcı

  Ayrıca işin içinde bir de danışıklı dövüş olayları var. Mesela bir dizüstü bilgisayar alınca yüzde 95 Windows kurulu gelir. Neden? Çünkü donanım üreticileriyle orta çalışıyor. Hatta biliyorumki bazı noktalarda sistemin bu kadar abartıo kaynak tüketmesini durdurmamasının nedeni donanım üreticilerine para kazandırmak. Bak görürsün Vista ile birlikte hiç düşünmeyen insanlar bile ekran kartalarını değiştirecekler. Bu da beraberinde bu donanım üreticilerinin Vista için daha iyi sürüler yazmalarına neden olacak. Bu da insaların Windows’a daha da çok yönelmelerine neden olacak. Hatta bir videoda dell serverlar ile SQL Sever 2005’in kurulu geldiğini izlemiştim. Düşün yani dayatmacayı…

 5. Nisan 28, 2007, 8:49 pm

  Nice

 6. Nisan 28, 2007, 9:08 pm

  Thanks

 7. Haziran 5, 2007, 10:41 pm

  Cool!

 1. Şubat 17, 2007, 11:44 am
 2. Nisan 30, 2008, 2:53 pm
 3. Kasım 3, 2009, 10:38 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: