Başlangıç > WINDOWS VISTA > WINDOWS VISTA ANYTIME UPGRADE

WINDOWS VISTA ANYTIME UPGRADE

3990-vistaboxes.jpg

Windows Vista kullanmaya yaza kadar geçmeyeceğimi açıklamış olsam da da kendimi bir türlü Vista incelemelerinden alamıyorum. Windos XP ilk çıktığında çok hızlı bir geçiş yapmıştım çünkü o sıralarda kullandığım Windows ME hiç de verimli çalışmıyordu. Gerçi XP’ ye 128 MB ram ile geçince de perişan olmuştum ama olsun yine de güzel bir duyguydu.

Yukarıdaki resimde her ne kadar 4 adet Vista sürümü görüyor olsanız da aslında bildiğim kadarıyla piyasayada 7 farklı sürüm ile yerlacak. Hatta zamanla başka versiyonlar çıkabilir diye düşünüyorum. Vista Media Center Edition gibi 🙂 Gerçi incelediğim kadarıyla bu yeni Windows sürümü zaten bir Media Center Edition havasında ama mutlaka daha çok para kazanma adına böyle bir yola gidilebilir.

Gelel3466-grab.jpgelim başlığımızdaki konuya yani VISTA ANYTIME UPGRADE uygulamasına. Bu uygulama ile aslında alacağınız tüm Vista sürümleri tek tip DVD ile gelecek. Microsoft burada DVD konusunda farklılaşmaya gitmekten doğacak olan maliyetlerden yırtmış gibi görünüyor. Bir de daha hızlı üretim yapmayı hedeflemiş olmalı. Kullanacağınız sürümü ise elinizdeki şifrenin uygunluğu belirleyecek. Elinde Home Basic sürümü olan bir kişi yanda logosunu gördüğünüz akılıllı yazılım ile farklı bir sürüme geçebilecek. Ama sadece UPGRADE imkanı var yani DOWNGRADE bekleyenler boşa sevinmesinler 🙂 Bu uygulama ile sistem içi yükseltmeler mümkün olacak.

VISTA ANYTIME UPGRADE Sistemi ise şu şekilde çalışıyor:

  • Önce internetten yükseltme yapmak istediğiniz sürümü seçiyorsunuz.
  • Ardından yükseltmeyi gerçekleştirecek yazılımı indiriyorsunuz
  • DVD ‘yi sürücünüze yerleştirip indirdiğiniz yazılımı çalıştırıyorsunuz.

Tüm işlemler bu kadar. Eğer aklınıza konuyla ilgili başka sorular geldiyse Windows Anytime Upgrade: frequently asked questions adresinden bilgi alabilirsiniz.

Benim burada aklıma gelen Windows Anytime Upgrade (WAU)’ in kaç gün içinde kırılacağı. Yani hackerlar için bence bunu kırması zor olmayacak. Hatırlarsanız Windows Geniue Advantage çıktığında Microsoft nasıl da perişan olmuştu. Ertesi güne kalmadan bu kontrolün ne şekilde atlatılacağına dair haberler internette uçuşmaya başlamıştı. Bakalım Microsoft bu defa tarhinin EN PAHALI YATIRIMI olan Windows Vista’yı koruyabilecek mi? Konu Vista anytime Upgrade olduğu için koruyabilecek mi dedim yani bahsettiğim sistem ne derece iyi çalışacak ben onu merak ediyorum yoksa Vista kopyaları Çin’de tezgaha indi bile hem de 1.3 dolardan satılıyor.

Ben de elimden geldiğince buradan Vista ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşcağım. Neden geçmelisiniz yada geçmelimisiniz üzerine fikir vermeye çalışcağım. Biliyorsunuz ki satış stratejilerinden ötürü ve özellikler listesini uzatmak adına yıllardır var olan teknolojiler bazen YENİ BİR İCATMIŞ gibi lanse edilebiliyor. Buradan objektif bir yaklaşımla acaba bu özellik yen midir , getirisi olur mu gibi konulara değineceğim.

Şimdilik benden bu kadar. Bir başka yazıda görüşene kadar hoşçakalın….

Microsoft Vista Homepage

Reklamlar
Kategoriler:WINDOWS VISTA
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: