Başlangıç > AJAX, MESLEKTEN, NEDİR? > AJAX NEDİR ? (SEMİNER NOTLARIM)

AJAX NEDİR ? (SEMİNER NOTLARIM)

ajax.JPGBuradaki yazımda  Microsoft Türkiye’de Mehmet Nuri Çankaya tarafından verilen ASP.NET AJAX konulu seminere ait notlarımı sizlerle paylaşacağımı belirtmiştim ve daha yeni fırsat bulabildim.Bakalım seminerden geriye neler kalmış:
Artık günümüz web programcılığı daha fazla işlemin daha kısa sürede yapılmasını gerektiriyor. Yine aynı şekilde artan kullanıcı ihtiyaçları ve beklentileri web’in daha interaktif ve hızlı cevap verebilir olmasını gerektirmektedir. AJAX yani Asenkron Javascript ve XML de bu ihtiyaçtan doğmuş bir çözümdür. AJAX farklı teknolojileri birleştiren bir tasarım desenidir.

AJAX kullanarak uygulama geliştirilirken şu bileşenlerden faydalanılmaktadır:
HTML / CSS
DOM / Javascript
XML / XMLHttpRequest

Klasik bir istemci-sunucu ( client-server) uygulamasında kullanıcı tarafından yapılan her işlem sunucuya HTTP Request olarak gönderilir , yorumlanır ve veriler işletildikten sonra sonuçlar istemciye gönderilir. Bu da çok büyük bir ağ trafiğine neden olur. Örneğin: kullanıcınız bir email adresi girip , doldurduğu formu sunucuya gönderdi fakat email adresi istenilen formatta değil. Bundan sonra sunucudan tekrar form gönderilip kullanıcı tarafından düzletilir ve tekrar sunucuya yeni haliyle form gider. Bu da sunucu ve istemci arasındanki trafiğin büyümesine neden olur.
AJAX kullanıldığında ise istekler HTTP REQUEST yerine XMLHTTP REQUEST olarak gönderilir. Burada sunucu ve istemci arasında taşınan veriler  sıkıştırılmış  XML formatındadır. Bu sıkıştırılmış yapı istemci tarafında açılır böylece sunucu ve istemci arasındaki bant genişliği boş yere işgal edilmemiş olur.
AJAX ile sağlanan en büyük özellik de PARÇALI GÜNCELLEME’ dir. Bu sayade bütün bir sayfanın istemci ile sunucu arasında gidip gelmesiyle doğan ağ trafiğinin önüne geçilmiş olur.Önceden Meta taglerine refresh yazarak bu işlemi yapardık fakat bütün sayfa güncellenirdi ve kullanıcı bomboş bir sayfaya ile başbaşa kalırdı.

AJAX teknolojisiyle ilgili bence en önemli nokta AJAX’ın formlar ile etkileşimi düzenlemek için çok faydalı bir araç olmasına rağmen tek başına uygulama geliştirmeye elverişli olmamasıdır. Fakat akıllıca kullanıldığında uygulamalara hem görsellik hem de performans adına uygulamalara pek çok şey katabilir.

Ayrıca AJAX ile Amerika yeniden keşfedilmemiştir. Yıllardır kullanılan JAVASCRIPT ve XML birleştirilerek yeni bir uygulama deseni oluşturulmuştur. Bu düşünce önce JSP geliştiricileri tarafından ortaya atılmış daha sonra da Microsoft tarafından desteklenmiştir. Önceleri Microsoft bunu ATLAS olarak adlandırmış daha sonra da ASP.NET AJAX olarak desteğini sürdürmüştür. Burada Javascript denilince farklı tarayıcılarda farklı sonuçların ortaya çıkması gibi bir durum söz konusudur. Maalesef internet tarayıcılarımızı üreten firmalar W3C standartalarına sağdık kalmamaktalar ve bu da Javascriptlerin farklı  sonuçlar üretmesine neden olmaktadır. Microsoft ASP.NET AJAX mimarisinin içine istemciler için “Browser Compatibility” kütüphanesini de dahil etmiştir. AJAX ile ilgili olarak arama motorlarının siteyi indekslemesi sırasında da sorunlara neden olduğu haberleri ortalıkta dolaşmaktadır.

Artık Web 2.0 ile siteler kullanıcılarına daha iyi bir web deneyimi yaşatmayı amaçlıyorlar ve AJAX da bunun için iyi bir araç. Belki de bu nedenden ötürü Web 2.0 eşittir AJAX gibi bir düşünce yaygınlaşmıştır.
Bu deneyimin artması her şeyin real-time olarak çalışıyor izlenimi vermesi, daha interaktif olması ve içeriğin zenginleşmesi adına WPF/E teknolojisini Microsoft hayatımıza sokacak. Bu konu gerçekten geniş bir konu ve kaynak bulmak pek de kolay değil . Hala deneme aşamasında. (Şubat ortalarında resmen yayınlanmış olacak) Fakat fırsatım olursa bu konuya ait giriş niteliğinde bir yazı yazmaya çalışacağım. Belki de güzel örnekler bulup sizlerle paylaşırım.

Seminer sırasında aldığım notlar bunlar. Eklemek veya düzeltmek istediğiniz birşey olursa yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca aşağıdaki linklerden konuyla ilgili faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.Beni okumaya devam edin…

SEMİNERE AİT SUNUM  (Mehmet Bey’den aldığım bilgiye göre sunucusunda bir problem var ve en kısa sürede düzelecek)

ASP.NET AJAX FRAMEWORK

ASP.NET AJAX CONTROL TOOLKIT

AJAX13

Reklamlar
Kategoriler:AJAX, MESLEKTEN, NEDİR?
 1. Ocak 30, 2007, 4:51 pm

  kardes hayirli ugurlu olsun ama basliginda A BLOG BY IBRAHIM yazmissin sanirim a blog done by ibrahim yazarsan daha guzel gozukebilir kusura bakma sakin yanlis anlama

  • Ocak 8, 2015, 2:17 pm

   A really good answer, full of ratnioality!

 2. Ocak 30, 2007, 5:16 pm

  Yok yanlış anlayacak birşey yok canım 🙂

  Teşkkürler. Aslında DONE yazılcak bir aşamada değilim. Ne zaman iş biter o zaman DONE yazrım . Hala büyüyor hala sürüyor ve yeni bir blog.

  bu bir ibrahim demir çalışmadır manasında yazılmış bir yazı.

  önerin için teşekkürler

 3. Şubat 1, 2007, 7:10 pm

  teşekkürler

 4. Şubat 1, 2007, 7:32 pm

  Ben teşekkür ederim.
  XML konusunda güzel bir yazı dizi hazırlayacağım. Hem burada hem de http://www.ajax-tr.com adresinde bu yazılar yayınlanacak. Takip etmenizi öneriyorum

 5. Şubat 12, 2007, 11:03 am

  Bu seminere katılan herkese teşekkürler. En yakın zamanda çıkacak AJAX kitabımız da sanıyorum sektördeki büyük bir açığı kapatacaktır. Seminer sonrası bu güzel notları paylaştığı için İbrahim Demir’i kutluyorum, bilgi paylaştıkça çoğalıyor.

 6. Şubat 12, 2007, 11:52 am

  Mehmet Bey öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkürler.

  AJAX gerçekten de büyük bir önem taşıyor. Belki de webin en büyük sorunu olan BEYAZ BİR EKRANA BAKARAK beklemekartık AJAX ile neredeyse ortadan kalkacak. Ayrıca şlemlerin seri olarak değil de paralel olarak yapılabilmesi yani bir pipeline imkanı sunması açısından AJAX çok önemli.

  Blogumda elimden geldiğince katıldığım etkinliklerde aldığım notları paylaşıyorum . Bunun özellikle de başka şehirlerde okuyan arkaşlar için yapıyorum çünkü onlar İstanbuldaki etkinliklerden mahrum kalıyorlar.

  Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesi hem sizin hem de benim felsefemem. Burada birşeyleri anlatmaya çabalarken ben de o konuyu iyice pekiştirmiş oluyorum. Kurduğum veya üyesi olduğum mail gruplari olsun,burda veya diğer sitelerde yazdığım makaleler olsun hepsi paylaşım için..

  Kitabınız hayırlı uğurlu olsun bu arada. Gerçekten AJAX konusunda Türkçe kaynak sıkınıtsı var ve umuyorum bu kitap bu soruna çözüm olacaktır.

  Saygılarımla

 1. Ocak 29, 2007, 10:08 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: