Başlangıç > DATABASE, MESLEKTEN, NEDİR?, SQL SERVER > REPORTING SERVICES NEDİR ? (SEMİNER NOTLARIM)

REPORTING SERVICES NEDİR ? (SEMİNER NOTLARIM)

Cuma günü katıldığım AJAX & REPORTING SERVICES konulu seminere ait görüşlerimi blogumda yazmştım ve konularla ilgili detaylı bilgiler de vereceğime söz report.JPGvermiştim. Aslında bu yazıyı daha erken yazmayı düşünüyordum fakat Aykut Bey’in sitesine sunumu eklemesini bekledim. Nihayet sunum elime geçti . Sizler de www.aykuttasdelen.net/downloads/rssemineri.ppt adresinden sunumu indirip Reporting Services ile tanışabilirsiniz.

Seminerde öncelikle ” RAPORLAMANIN OLMADIĞI BİR İŞ UYGULAMASI DÜŞÜNÜLEMEZ ! ”  ifadesi ile raporlamanın ve yapılan işlemlere ait sonuçların görülebilir olmasının önemi vurgulandı. Reporting Services bileşenleri olan

  • Repository Service
  • Report Designer
  • Report Manager

bu 3 kavrama değinildi. Reporting Services’ ın Microsoft’ un SOA (SERVICE ORIENTED ARCHITECTURE)’ ya verdiği önemin bir sonucu olarak bir servis yapısında hizmet verdiğinden bahsedildi. Yani ister .NET isterseniz de JAVA uygulamalarınızla birlikte bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Gerçi bu noktada şöyle bir çelişki var Reporting Services kullanabilmek için sistem gereksinimi olarak en az SQL SERVER 2000 gerekiyor. Bu da sunucu tarafında yine bir platform bağımlılığına neden olabilir.

Reporing Services için vurgulanan diğer bir nokta da LIST, TABLE, MATRIS , CHART şeklinde raporlar üretebilmesiydi. Gerçekten bu yapı görsel olarak büyük bir esneklik sağlıyordu. Dosya tipi olarak da HTML , TIFF, EXCEL , PDF,  CVS, XML formatlarında çıktı üretebiliyordu. Özellikle PDF ve EXCEL formatında çıktı üretimi şirketlerin vazgeçilmezi olsa gerek diye düşünüyorum.

Aykut Bey özellikle Reporting Services aracının ücretsiz olması üzerinde durdu. Yani bu Microsoft’ un iş dünyasına büyük bir armağanıydı ??? Elbette böyle bir durumda aklıma  “ACABA SQL SERVER 2005 EXPRESS EDITION İLE KULLANABİLİR MİYİZ” sorusu geldi. Malesef ki böyle bir şansımız yoktu. Yani  ücretsiz olma durumu biraz havada kalıyordu. Özellikle veritabanı yönetim sistemi olarak Microsoft SQL Server kullanmayanlar acaba sırf bu araç için SQL SERVER lisansı ödemek isterler mi bilemiyorum açıkcası…  “Sadece Reporting Services için SQL Server lisans ücreti farklı olabilir bu konuda en güzeli Microsoft Türkiye’den bilgi alamak ” şeklinde bir ekleme de olmuştu.

Aykut Taşdelen Bey semineri slaytlara boğmayarak bizlere çok büyük bir iyilikte bulundu. Sunumun ardından Reporting Services aracını ne şekilde kullacabilecegimize değindi .  Bu arada Reporting Services için IIS ‘in de kurulu olması gerekiyor. iis.JPGYandaki resmi tıklayıp büyütürseniz Reporting Services tarafından yaratılan sanal dizinleri görebilirsiniz. Buradan da farklı ayarlara erişmeniz mümkün. Bilgisayarınızda SQL SERVER 2005 kurulu ise Reporting Services otomatik olarak kurulmuş demektir. (SQL SERVER 2000 için kendiniz ayrı bir kurulum yapmalısınız). Ayrıca beraberinde rapor hazırlamanız için SQL SERVER BUSSINESS INTELLIGENCE DEVELOPMENT STUDIO da kuruluyor. (Visual Studio’ dan alışkın olduğunuz bir ortam hatta ta kenidisi) Start menüden Configuration Tools altından REPORTING SERVICES CONFIGURATION ile servis ayarlarını değiştirmeniz mümkün.  

rporting.JPG SQL SERVER BUSSINESS INTELLIGENCE DEVELOPMENT STUDIO ile yeni bir proje açtığınızda karşınıza soldaki ekran gelecek .( Resme tıklayarak büyütünüz) Bunun ardında da kolay bir şekilde REPORT SERVER PROJECT WIZARD ile hızlı bir şekilde raporlarınızı üretebilirsiniz. Fakat işin içine daha da esneklik katmak ve tasarımla uğraşmak isterseniz REPORT SERVER PROJECT ile daha detaylı raporlar üretebilmeniz mümkün. Öncelikle bir datasource tanımlamanız gerekiyor bunu unutmayın.

Report Server Datasourse (RDS) tanımlandıktan sonra hazırlayacağınız rapor RDL (REPORT DEFINITION LANGUAGE) uzantılı olacaktır. Böylece bu raporlarınızı bu dosya türünü destekleyen farklı raporlama araçlarıyla da kullanabilirsiniz.

Sunumda öğrendiklerim bu şekildeydi. Aykut Bey’e ayrılan vakit de kısıtlı olunca en fazla bu kadar detaya girilebildi. Benim aklıma ise xml formatında raporların üretilerek bunların bir HTML içinden çağırılması ile örneğin bir sitenin durumu hakkında kullanıcılara detaylı bilgi verilmesi gibi bir çalışma yapılabileceği geldi. Buradaki bilginin güncelliğinin korunması için de servisin sık zaman aralıklarında rapor üretmeye SCHEDULE edilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Şimdilik benden bu kadar. Fırsatım olursa AJAX semineri hakkında da birşeyler yazmaya çalışcağım. Beni okumaya devam edin…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: